Hurikán Matthew a jeho cesta

Hurikán Matthew a jeho cesta
12.10.2016
V tuto chvíli již není Matthew hurikánem, ale velmi prohloubenou tlakovou níží, která směřuje na východ.

O hurikánu Matthew jsme vás již informovali v průběhu minulého a na začátku tohoto týdne. Tehdy byl hurikán těsně před ostrovem Haiti a úřady se připravovali na možnou katastrofu. Ta nakonec opravdu přišla. Přímo v Haiti zahynulo přes 1000 obyvatel a situace je tam velmi vážná. Ostrovem se šíří cholera a mnoho lidí je bez střechy nad hlavou. Velmi rychle dochází i voda s jídlem.

Hurikán však nezasáhl pouze Haiti, ale pokračoval dále na severozápad. Přešel i přes ostrovy v Karibiku a dále si to namířil na Floridu. Oko hurikánu prošlo jen těsně od pobřeží Floridy, ale i tak se zde vyskytoval prudký déšť a silný vítr. I USA hlásí oběti na životech, podle zpráv jich je 35.

Trajektorie hurikánu podel pobřeží

Obr. 1 Trasa hurikánu v Atlantickém oceánu

Zdroj: NOAA

Na Floridě bylo evakuováno přes 2 500 000 obyvatel, což je opravdu velké číslo. Přes 1 000 000 obyvatel je stále bez proudu a situace se zde jen velmi pomalu zlepšuje. Matthew během své cesty urazil několik stovek km i v kategorii číslo 5, což značí nejsilnější možnou sílu. Přes Haiti prošel s kategorii číslo 4, v Karibské oblasti kolísal mezi 3 až 4 a kolem Floridy již to bylo jen kolem 3.

V tuto chvíli již není Matthew hurikánem, ale velmi prohloubenou tlakovou níží, která směřuje na východ. Někteří meteorologové ji označují orkánem. Pokud budeme pozorní, tak na některých meteorologických mapách již tento orkán můžeme vidět. Naštěstí pro Evropu se v Atlantickém oceánu nachází mohutná tlaková výše, která blokuje tomuto orkánu další postup na východ.

Synoptická situace hurikán Matthew

Obr. 2 Orkán Matthew v západní části Atlantického oceánu

Zdroj: wetterzentrale.de

Orkán Matthew způsobil i jednu komickou situaci s dobrým konce. Silný vítr před sebou unášel dravce, kterého zapasoval do nárazníku auta. Orel však tento náraz přežil bez zranění.

Orel sražený automobilem

Obr. 3 Dravec pocítil sílu hurikánu na vlastní peří

Zdroj: Clay County Sheriff's Office

Autor: TD

 

frame-scrollup