Hurikán Matthew

Hurikán Matthew
03.10.2016
Mezi ohrožené ostrovy patři Jamajka, Haiti, Kuba a Bahamské ostrovy.

Před několika dny vznikla v Atlantickém oceánu tropická bouře, která začala postupovat na západ. V teplých vodách tato bouře postupně začala zesilovat a rychle se změnila v hurikán. Tento hurikán dostal jméno Matthew. Během několika dnů se z první kategorie velmi rychle stala kategorie číslo 4.

Zajímavá je i trasa hurikánu, který nejprve směřoval od západu na východ, ale severně od Kolumbie náhle změnil směr k severu.  Mezi ohrožené ostrovy patři Jamajka, Haiti, Kuba a Bahamské ostrovy. Je pravděpodobné, že na konci pracovního týdne se tento hurikán dostane až do severní Ameriky, kde bude ohrožovat i pobřeží USA. Podle aktuální předpovědi by mohl částečně ohrozit Floridu. V tuto chvíli však není ještě jasné, v jaké síle bude.

Příprava na hurikán na Haiti

Obr. 1 Obyvatelé Haiti zabezpečují své domy před silným větrem a prudkým deštěm

Zdroj: bbc.com

Podle Světové Meteorologické Organizace (dále jen WMO) se v tuto chvíli v oblasti hurikánu vyskytují nebezpečné doprovodné jevy. Vítr dosahuje kolem 215 km/h a vlny mohou na pobřeží Haiti dosáhnout i přes 4 metry. V jihozápadní části Haiti se očekává vydatný déšť, kdy by mohlo v první vlně srážek spadnout během krátké chvíle 30 až 60 mm vody.  

Jak zhruba bude postupovat hurikán Matthew, můžete vidět v následujícím obrázku. Je však potřeba upozornit, že předpovědi se v této oblasti mění každou chvíli a i trasa může být odlišná.

Hurikán Matthew trasa

Obr. 2 Předpokládaná trasa hurikánu na tři dny dopředu

Zdroj: WMO

Letošní hurikánová sezóna je v Atlantickém oceánu daleko silnější, než tomu bylo v loňském roce. Jen připomeňme, že v loňském roce měl Atlantický oceán díky slabší hurikánové sezóně více energie a zejména v listopadu a v prosinci produkovala tato oblast četné tlakové cyklony, které směřovaly do Evropy. To znamenalo rekordně teplou zimu v Evropě. Spojitost mezi hurikánovou sezónou a následnou zimou v Evropě studovalo mnoho odborníků a na internetu je spoustu publikací.

Autor: TD

frame-scrollup