Hurikán Maria zastavil čas na Portoriku, ostrov se vrátil o desítky let zpět

Hurikán Maria zastavil čas na Portoriku, ostrov se vrátil o desítky let zpět
30.09.2017
Letošní sezóna hurikánů je nadmíru aktivní a škody na majetku jsou pro mnohé nepředstavitelné. Bohužel si bouře vyžádaly i mnoho životů. Sílu hurikánu Maria poznalo i Portoriko. V posledních dnech usiluje země o obnovu tamní infrastruktury.

Ačkoliv se místní úřady snažily sebevíc, devastace Portorika je děsivá. Podle některých zdrojů se nyní ostrov vrátil v čase a jeho infrastruktura i zástavba vypadá jako před 20 až 30 lety. V zemi chybí přirozená zeleň, která byla poničena silným větrem, pohybují se zde rodiny bez domova a členitý povrch měst a vesnic byl mnohdy téměř zarovnán.

Zničené stožáry velmi vysokého napětí po poryvech větru na Ukrajině
Obr.: Zničený vysílač
Zdroj: © Andrea De Silva/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Kromě sídel byla zasažena i 90letá přehrada Guajataca, která má celkovou rozlohu asi 5 km2. Hurikán Maria na pevninu přinesl skoro 400 mm deště, což výrazně nádrž naplnilo. Celou situaci komplikoval fakt, že přehrada je zařezána ve vysokém pohoří, z jehož svahů stékala obrovská masa další dešťové vody. V jednu chvíli se zdálo, že hráz zkolabuje kteroukoliv minutu. Nejbližší obyvatelé byli evakuováni, ale naštěstí se mohli vrátit velmi brzo, jelikož tlak na hráz ustál. Komplikace přicházely i na samotném moři. Hurikán poškodil objemný ropný tanker, který musel být odkláněn od pobřeží, kde by mohl způsobit významnou ekologickou katastrofu.

Vodní nádrž v Portoriku
Obr.: Přeplněná nádrž Guajataca
Zdroj: © Joe Raedle/Getty Images

Maria přinášela i smrt. Portoriko nahlásilo nejméně 10 mrtvých, včetně dvou policistů, kteří se utopili ve městě Aguada. Odlehlé vesnice byly na dlouhé dny odříznuty od veškeré komunikace, což značně komplikovalo záchranné práce. Celkově si hurikán vyžádal 31 životů, nejvíce lidí zahynulo na ostrovním státě Dominika.

Obnova ostrovů v Karibiku bude dlouhá a velmi finančně náročná. Hlavní pomoc přichází z USA. V provozu je mnoho helikoptér a dronů, kteří mají za úkol zmapovat rozsah škod, díky čemuž může být vytvořen plán obnovy území. Do Portorika jsou poslány i záchranné lodě přivážející pitnou vodu a jídlo, lůžka či generátory. Infrastruktura ostrova nebyla na vysoké úrovni již před Marií, země dluží miliardy amerických dolarů a v katastrofálním stavu je výroba elektrické energie. Nyní s příchodem Marie se nepříznivá situace ještě více zhoršila a krize se výrazně prohloubila. Především nemocniční zařízení jsou na pokraji kolapsu a dochází i potřebné palivo.

Rozdávání humanitární pomoci a hlavně vody na Portoriku, zasaženém přírodní katastrofou
Obr.: Potřebné zásoby přicházejí do Portorika
Zdroj: © Alvin Baez/Reuters

Portoriko je nezačleněným územím Spojených států amerických, kde žije i mnoho amerických občanů. Mnozí věří, že tato skutečnost zemi pomůže postavit se na nohy. A někteří tvrdí, že po Marii se situace na ostrově obrátí k lepšímu a nové investice z Portorika udělají silnější stát než předtím.

Zničená infrastruktura na Portoriku
Obr.: Poničená silnice
Zdroj: © RICARDO ARDUENGO/AFP/Getty Images

Autor: SG

frame-scrollup