Hurikán Maria opět zesílil a míří na Portoriko a Panenské ostrovy

Hurikán Maria opět zesílil a míří na Portoriko a Panenské ostrovy
20.09.2017
Hurikán Maria se přehnal již přes Dominikánskou republiku a Guadeloupe, kde si vyžádal sedm obětí. Desetitisíce lidí jsou bez elektrického proudu. Nyní se Maria ubírá k Panenským ostrovům a Portoriku.

V karibské oblasti se to hurikány a tropickými bouřemi jen hemží. Aktuálně zde řádí hurikán Maria, který přes noc znovu dosáhl stupně 5 z pětibodové škály a rychlost jeho větrů se pohybuje okolo 220 km/h, v nárazech dosahuje až 280 km/h. Hurikán již zasáhl Dominikánskou republiku, kde napáchal mnoho škod. Odhaduje se, že bylo poškozeno až 90 % tamních budov. Bohužel komunikace s touto zemí je velmi slabá, a tak je možné, že je popisovaná situace zkreslená. Nejnovější letecké snímky z oblasti jsou zatím v nízké kvalitě.

Zdevastovaná Dominikánská republika
Obr.: První letecké snímky z Dominiky
Zdroj: AP

Nejvíce v ohrožení jsou teď Panenské ostrovy a Portoriko. Tyto ostrovy byly v nebezpečí již při příchodu Irmy, takže výhodou je, že jsou stále v režimu pohotovosti a doslova připraveni na to nejhorší. Na druhou stranou, jsou lidé, kteří již o své domovy přišli a musí rychle hledat další skrýš. V oblasti bude probíhat evakuace osob do připravených záchranných center. Počítá se s přesunem asi 100 tisíce lidí. Ostatní se schovávají do svých sklepů či jiných odolnějších budov. Meteorologové varují, že přicházející hurikán může být tím nejsilnějším za posledních 80 let. Očekává se až 400 milimetrů srážek, což činí 400 litrů vody na jeden metr čtvereční zemského povrchu. 

Hurikán Maria na satelitním snímku při svém postupu Karibikem
Obr.: Hurikán Maria se řítí na Portoriko
Zdroj: NBC News

A co se bude dít po Marii? Předpokládá se, že v blízkosti Bermud bude stále soustředěn vysoký tlak, který podpoří přenos vlhkého a teplého vzduchu severně od Mexického zálivu a ze západní části Atlantiku. Dle historických záznamů tato situace, v tomto období dokáže vyplodit další 2 až 3 pojmenované bouře či hurikány v období října a další jeden v listopadu i v prosinci.

Autor: SG

frame-scrollup