Hurikán Hermine zasáhl pobřeží Floridy

Hurikán Hermine zasáhl pobřeží Floridy
03.09.2016
Hurikán Hermine v pátek ráno místního času zasáhl pobřeží Floridy jako první tropická bouře za posledních deset let. Oblast Big Benedu zaskočil ohromný příval deště, silný vítr a tisíce lidí zůstalo bez elektrické energie.

V pátek v 1:30 ráno místního času (čtvrtek, 19:30 našeho středoevropského času) se na východ od města St. Marks přihnaly větry o rychlosti 130 km/h (síla orkánu s ničivými účinky, kdy vítr může odnášet střechy či hýbat s těžkými předměty). Při dalším pohybu hurikánu Hermine do vnitrozemí se rychlost větrů již zpomalovala.

Pás pobřeží Floridy se musel vypořádat s úhrny srážek okolo 255 milimetrů. Hurikán poničil i hlavně oblast Tallahassee, která nebyla zasažena hurikánem od roku 1985, kdy zde řádila tropická bouře Kate.

Již o 3 a půl hodiny později se hurikán Hermine výrazně oslabil, poté co se přesunul do Jižní Geogrie, kde nakonec hurikán postupoval již rychlostí 22 km/h směrem na sever až severovýchod. Avšak se dále očekávalo, že Hermine znovu zesílí na východním pobřeží, kde hrozily silné deště až smrtící záplavy. Nakonec došlo k evakuaci 18 lidí z důvodu menších povodní. Záchranné složky si se vznikající situací dokázaly dobře poradit a nedošlo k žádným vážným zraněním či usmrcení osob. Bohužel již v včera v pozdějších hodinách se objevila zpráva o zabití bezdomovce, na kterého spadl strom.

Nakonec zůstalo během hurikánu bez elektrické energie asi 100 000 osob. Hermine naštěstí nenapáchala vážnější škody na majetku ani lidském zdraví. Nejhorší škody ztráty byly zaznamenány v okolí Wakulla County, kde došlo k vážnější dopravní nehodě a také byly poškozeny místní doky a komunikace při pobřežní.

Poslední zaznamenaný hurikán Wilma navštívil Floridu v roce 2005, kdy jeho síla dosáhla nakonec kategorie síly bouří 3. Wilma si vybrala 5 lidských životů a odhadované škody se vyšplhaly na 23 miliard dolarů.

Autor: SG

frame-scrollup