Hurikán Harvey přichází do Texasu, vyhlášen je stav přírodní katastrofy

Hurikán Harvey přichází do Texasu, vyhlášen je stav přírodní katastrofy
26.08.2017
Hurikán Harvey zesílil na čtvrtý stupeň z pětibodové škály a v této podobě dorazil nad pevninu. Zasažen je stát Texas, kde prezident Spojených států amerických vyhlásil stav přírodní katastrofy.

Stát Texas byl ochromen větry o síle 209 km/h. Při této rychlosti se strhávají střechy, převrací se vagóny a vyvrací se či lámou i vzrostlé stromy, dokonce můžou být zdviženy automobily ze země. Desítky tisíc lidí muselo být evakuováno, aby unikli před možným nebezpečím.

Prezident USA Donald Trump na svém twitterovém účtu vyhlásil přírodní katastrofu na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Díky tomuto kroku získává plnou moc federální vláda. Ve hrozbě jsou i ropná zařízení, která zajišťují značný finanční přínos země.

Hmotné škody se objevily ve městě Corpus Christi, zaznamenány byly i výpadky elektrického proudu. Odborníci se obávají možných záplav. Odhaduje se, že milióny lidí poznají dopad Harveyho. Nebezpečí pro obyvatele bude trvat několik dní, i přesto že nad pevninou došlo k zeslabení na stupeň jedna. Harvey ohrožuje asi 16 milionů lidí v okolí Bronswillu u hranic s Mexikem až k městu Houston. Tento pás je dlouhý více jak 500 km. Evaukace probíhá v 7 okresech. Záchranné složky mají doslova plné ruce práce.

Podle prvních předpovědí by se hurikán Harvey mohl stát tím nejsilnějším na území USA od roku 2005. V tomto roce zde řádil hurikán Katrina. Očekávají se rozhlehlé povodně, může spadnout až 760 milimetrů srážek.

Autor: SG

frame-scrollup