Hurikán Florence si již vyžádal 5 lidských životů

Hurikán Florence si již vyžádal 5 lidských životů
15.09.2018
Od pátku řádí hurikán Florence na východním pobřeží USA. Úřady oznámily již 5 obětí. Bez elektrické energie se ocitlo přes 900 tisíc domácností. Zrušeno bylo více jak 2400 letů.

Již od včerejšího dne jsou na východním pobřeží Spojených států v plné pohotovosti všechny složky záchranného systému včetně armády. Vydatné deště v kombinaci s rychlým větrem trápí obyvatele především ve státě Severní Karolína. Nekončící srážky vyvolaly vlnu povodní, které odřízly od možné pomoci stovky lidí. Vítr lámal stromy i strhával dráty elektrického vedení, jeho rychlost nyní dosahuje v průměru 80 kilometrů v hodině. Nejvyšší rychlosti však atakovaly až 193 km/h. Bez proudu je přes 900 000 domácností (814 000 budov v Severní Karolíně a 170 000 v Jižní). Nejvíce pesimistické odhady hovoří až o několika týdenní nápravě. Elektřina je v nejdůležitějších budovách zajišťována pomocí generátorů.


Zdroj: Jonathan Drake

V oblasti se rozjela i rozsáhlá evakuace obyvatelstva. Jak už bývá zvykem, ne všichni uposlechli pověřené orgány a později muselo dojít k jejich dodatečné záchraně. Dle médií bylo za pomoci člunů vyproštěno přes 300 lidí ve městě New Bern.  

Situace by se měla během zítřka uklidňovat. Hurikán Florence se, ale doposud pohybuje velmi pomalu, a proto jsou i srážkové úhrny spadlé na pevniny nadmíru vydatné. Meteorologové odhadovaly maximální srážky k 1 000 mm – tedy 1 metr. Nyní se předpokládá, že tato hodnota bude překonána. Přičemž tamní přehrady jsou většinou připraveny na úhrny mezi 76 až 102 cm.

Mnozí již nyní srovnávají hurikán Florence s hurikánem Harvey, který v minulém roce zasáhl státy Texas a Louisiana. Ačkoliv by měly být potencionální škody nižší, pro stát Severní Karolína to bude historicky jedna z nejvíce ničivých přírodních katastrof. Celkově je v ohrožení území o šířce přes 550 km. Odhaduje se, že bouří bude postiženo až 10 milionů lidí.


Zdroj: Jabin Botsford, Washington Post

frame-scrollup