Hrozivé povodně zasáhly jih Zimbabwe

Hrozivé povodně zasáhly jih Zimbabwe
06.03.2017
Od kuchyňského náčiní po živé kusy dobytka a dokonce i celý dům, Assa Mkwananzi novinářům řekla: „přišla jsem skutečně o všechno,“ následkem silných povodní na jihu Zimbabwe.

„Ztratili jsme přikrývky, hrnce i zásoby, zahynuly naše kozy a kuřata, vše kvůli silným dešťům,“ sdělila Mkwananzi. Místní v regionu Tsholostho pozbyli svůj majetek i živobytí. Od prosince minulého roku si vyžádaly povodně životy 246 místních, 128 lidí bylo zraněno a více jak 2 000 obyvatel zůstalo bez domova. Úřady se nyní pokoušejí do postižených oblastí distribuovat kufříky s několika mála kusy oblečení a dalším potřebným zbožím. Lidé, kterým velká voda strhla domov, se nyní shromažďují v kempech pod provizorními přístřešky a stany. Podle organizátorů se zde nyní nachází 850 až 900 lidí, kteří sem byli velmi často evakuováni helikoptérou z vyvýšených míst, které nestihla pohřbít voda.

Záplavy v Zimbabwe, místní mají vody po kolena
Obr.: Bývalá náměstkyně předsedy vlády Thokazani Khupe prochází škody po povodních v Tsholosthu
Zdroj: Associate press

Týden trvající deště zaplavily Zimbabwe, především pak její jižní část a zároveň tak ukončily déle než rok trvající sucho. Avšak zlomení suché sezóny bylo dosaženo za cenu přívalových srážek, které velkou část země úplně paralyzovaly. Minulý týden tato jihoafrická země požádala svět o finanční podporu ve výši 100 milionů dolarů, které by měly pomoct uvést vše zase do chodu. Strženy byly mosty i celé silnice a samozřejmě i stovky budov. Tragédie tak tento stát dlouhodobě neopouští. Sucho zabilo loni desítky tisíc kusů dobytka a vypařilo vodu z řek, povodně však nyní odnesly mnohým celý majetek.

Uprchlický tábor v Zimbabwe a lidé žijící ve stanech
Obr.: Pohled do záchranného kempu
Zdroj: Associate press

Někteří zoufalí místní se dokonce v loňském roce obrátili k tradicím svých předků a začali pořádat různé ceremoniály k přivolání deště. V některých lokalitách se za příspěvku vlády podporovala různá média a vůdci kmenů, kteří se na vrcholu hor či jiných posvátných místech shromažďovali za účelem prosby duchů o pomoc. Ti kteří se starých náboženství vzdali, obraceli své modlitby ke křesťanskému bohu. Jejich touha byla nakonec vyslyšena, avšak silněji, než by si kdokoliv přál.   

Autor: SG

frame-scrollup