Havajská sopka Kilauea stále neřekla poslední slovo

Havajská sopka Kilauea stále neřekla poslední slovo
11.06.2018
Ačkoliv od hlavní erupce sopky Kilauea na Havajských ostrovech uplynulo již několik týdnů, stále je tento vulkán aktivní. Aktuálně vytékající láva rozšířila pevninu více jak o jeden kilometr čtvereční a nadále tato plocha roste.

Láva sopky Kilauea se postupně dostala až k zálivu Kapoho, kde vytváří novou pevninu ostrova. Prozatím vědci nejsou schopni určit, kdy její činnost utichne. Žhavá hmota již dokázala zničit stovky domů, a dokonce se jejím následkem vypařilo největší sladkovodní jezero Havaje. Místy láva dosáhla vrstvy 3 až 6 metrů. Poté si láva začala razit svou cestu dále do oceánu. Ačkoliv by se mohl zdát zisk nové pevniny jako výhodný, než se nová zem promění v úrodná pole, bude to trvat dlouhé roky. Jak rychle se tato změna odehraje závisí na vlivu počasí, především je důležité množství srážkových úhrnů. První vegetace se zřejmě objeví už brzy, ale než se vytvoří první půda, kterou bude možné využít pro zemědělství, potrvá to ještě velmi dlouho.


Obr.: Rostoucí pevnina
Zdroj: © The Associated Press

Vzhledem k rozdílným geomorfologickým podmínkám ostrova, úhrny srážek se liší v různých částech státu. Proto jsou v některých lokalitách stále stará lávová pole s minimálním porostem vegetace. Déšť přiláká do oblasti první tzv. pionýrské rostliny, které brzy vytvoří podmínky pro další, již více náročné byliny. Co se týče vlastnických práv, místa pokrytá lávou stále patří původním majitelům a jakmile se tok lávy zastaví, začnou lidé usilovně pracovat na obnově svých domovů.

Sopečná činnost mimo jiné způsobuje i masivní únik plynů do atmosféry. Emise oxidu siřičitého se dostávají na povrch několika trhlinami v zemi. Tato sloučenina může způsobit problémy dýchacího ústrojí a při vyšších koncentracích může člověku přivodit vážné zdravotní komplikace. Stejně tak dochází k úniku sopečného popela, který má další negativní vlastnosti. 


Zdroj: Terray Sylvester | Reuters

frame-scrollup