Havaj se připravuje na hurikán Lane

Havaj se připravuje na hurikán Lane
22.08.2018
Přírodní katastrofy se v letošním roce zaměřily na souostroví Havaje. Po sopečné erupci a přívalových deštích se nyní musí místní připravit na přicházející hurikán Lane. Úřady již do médii vypustily informaci, že úkryt nemohou poskytnout každému.

V nejbližších hodinách budou obyvatelé Havaje zabezpečovat svá obydlí před přicházejícím hurikánem, který s sebou přinese nejen masivní srážky, ale i intenzivní vítr. Na ostrově mohou vznikat povodně doprovázené sesuvy půdy. Aktuálně je Lane na stupnici síly hurikánu na hodnotě 4, kdy vítr v nárazech dosahuje až 250 km/h. Aktuálně se ohnisko hurikánu nachází 760 km jihovýchodně od hlavního města Honolulu. Lane se pohybuje západním až severozápadním směrem rychlostí 15 km/h. Postupně by měla zesílit až na kategorii bouře 5 s rychlostí větru až 260 km/h. Poté bude během dalších 48 hodin slábnout, ale stále bude dostatečně silná, aby zaneprázdnila záchranné složky na ostrovech


Obr: Fronty se tvoří v obchodech i na čerpacích stanicích, každý chce být včas na hurikán připraven
Zdroj: Hugh Gentry


Místní vláda navíc oznámila, že není dostatek úkrytů pro všechny obyvatele ostrovů. Dostupných je jen asi 300 tisíc evakuačních míst pro více jak 1,4 milionů obyvatel. Navíc většina těchto úkrytů je věnována turistům, kteří na ostrovech nemají svůj vlastní bezpečný úkryt. Lidé si tak většinou svépomocí zpevňují své domovy a dělají si zásoby potravin, pitné vody i benzínu či nafty. Dle doporučení úřadů by jim zásoby měly stačit minimálně na 2 týdny. Před hurikánem se také zavírají školy, které si místy stanou přechodnými evakuačními centry. Již nyní se také mobilizují dobrovolníci, kteří by měli pomoci co nejrychleji navrátit souostroví Havaje do původního vzhledu před hurikánem.

 
 
frame-scrollup