Francii ohrožuje Seina

Francii ohrožuje Seina
27.01.2018
Ačkoliv dnešní den je Francii ve znamení zmenšené oblačnosti a v nižších polohách se vyskytuje pouze nízká inverzní oblačnost, tak je většina území Francie v pohotovosti.

Již několik dnů vás informujeme o tom, jak se v Alpách hromadí extrémní množství sněhu. Tlaková výše na pár dnů zastavila přenos vydatných srážek od západu, ale již příští týden vše začne od znovu. Tlakové níže budou opět směřovat od západu až severozápadu do oblastí střední Evropy i Alp.

Silné sněhoví srážky se však vyskytovaly zejména od vyšších poloh. Ve Francii ve středních a nižších polohách se jednalo o déšť. Ačkoliv dnešní den je Francii ve znamení zmenšené oblačnosti a v nižších polohách se vyskytuje pouze nízká inverzní oblačnost, tak je většina území Francie v pohotovosti.

Hlavním rizikem je řeka Seina, která dnes ráno v Paříži dosáhla výšky 6 metrů. Meteorologové museli vydat výstrahu na povodně v 15 departementech. Podle meteorologů a úřadů se dnes čeká kulminace a během zítřejšího dne už by měla řeka klesat.

Velká voda v Paříži

Obr. Seina v Paříži v posledních dnech stoupala tempem 3 cm za hodinu.

Zdroj: CTK

Varování však přichází z Alp, kde tamní meteorologové již s předstihem varují, že zásoba vody ve sněhu je až neuvěřitelné velká. Očekává se, že do jara by mohlo na některých místech Alp ležet i kolem 8 metrů sněhu. Vodní hodnota se může blížit i 3000 mm. Pokud by na jaře přišlo výrazné oteplení s deštěm, tak by mohlo dojít k nejhorším povodním za posledních 20 let.

Řeka Seina v Paříži měla nejvyšší výšku hladiny v roce 1910, kdy zde bylo naměřeno 8,62 metrů. Letošní zima není vlhká jen v Alpách. I v samotné Paříži již letos spadlo dvojnásobné množství srážek než činí dlouhodobý průměr.

Za vydatné srážkové úhrny může kladná fáze Severoatlantické oscilace a výrazně nízko položená frontální zóna. Obvykle se tato zóna nachází někde nad Skandinávii, letos byla chvíli i pod Českou republikou.

 

Autor: TD

frame-scrollup