Extrémní vedra ve Španělsku a Portugalsku

Extrémní vedra ve Španělsku a Portugalsku
19.06.2017
Dalším problémem na Pyrenejském poloostrově jsou mohutné požáry.

Letošní začátek léta je velmi extrémní na Pyrenejském poloostrově, kde panují velmi vysoké teploty. Maxima tam místy přesahují 40 °C. Největší problém však je, že se vedra v Portugalsku a ve Španělsku drží už několik dnů a ochlazení se v této oblasti v brzké době nečeká. Města jsou tak rozpálená a přes noc se nestačí ochlazovat, protože noci jsou poměrně krátké. Noční minima se místy pohybují vysoko nad 20 °C

Ruku v ruce s velmi vysokými teplotami je i rozsáhlé sucho, které tuto oblast sužuje každý rok, ale letos je sucho díky velmi vysokým teplotám ještě intenzivnější.

Dalším problémem na Pyrenejském poloostrově jsou mohutné požáry. Ve večerních hodinách se zde totiž v extrémně horké vzduchové hmotě tvoří bouřky, které jsou však suché. Bouřková oblačnost má obrovskou energii, ale déšť, který bouřka vyprodukuje se stihne při dopadu na zem vypařit. Bleskově je však bouřka velmi aktivní a často jsou to blesky typu mrak – země. Po takových úderech do dřevin se okamžitě začal šířit požár, protože krajina je zde velmi vyprahlá.

Maximální teploty ve Španělsku okolo 40 °C v termínu 18. června 2017

Obr. 1 Včerejší maximální teploty ve Španělsku a Portugalsku

Zdroj: meteocile.fr

Minimální teploty v Evropě, 18. června 2017

Obr. 2 Včerejší minimální teploty v Evropě

Zdroj: meteociel.fr

Podobná situace velmi často nastává v Kalifornii, kde se vyskytuje podobně horká vzduchová hmota, jaká je v těchto dnech zaznamenávána v Portugalsku a Španělsku. Zdroj takto horké vzduchové hmoty musíme v Evropě hledat v Africe.

Požáry si podle posledních informací vyžádaly již 60 obětí a situace by se tam neměla zlepšovat ani v dalších dnech. Jedinou záchranou by mohly být bouřky, pouze však za předpokladu, že z nich bude pršet. V opačném případě bude bouřková oblačnost opět nebezpečná.

Pravděpodobně na konci tohoto týdne se extrémní horká vlna bude přesouvat do centrálního Středomoří. Co to může znamenat pro počasí ve střední Evropě si povíme v zítřejším článku.

Autor: TD

 

frame-scrollup