Extrémní počasí

Extrémní počasí
02.02.2016
Rekordní záznamy teplot, větru a výskyty tornád a hurikánů v historii lidstva.

I Matka příroda dokáže být někdy extrémní či dokonce vražedná. Dokazují to nejen četné krátery na Měsíci, ale i některé záznamy o extrémech počasí zde na Zemi. Podívejme se nyní na některé opravdu rekordní záznamy teplot, větru, výskyty tornád a hurikánů v historii lidstva a buďme rádi za to, že žijeme ve vcelku klidné a krásné zemi, kam žádné hurikány nelezou.

 


Nejnižší a nejvyšší teplota

Nejchladnějším místem na Zemi je základna Vostok v Antarktidě. Půrměrná roční teplota je zde -58,2 °C, přičemž vůbec nejnižší teplota, jakou jsme zde kdy naměřili, byla -93,2 °C a to v roce 2010. Naopak nejvyšší naměřená teplota činí +57,8 °C a byla naměřena na dvou místech na Zemi - ve městě Azízija (stát Libye) roku 1922 a také v Údolí smrti (stát Kalifornie) téhož roku.

 

Polární vědecká stanice Wostok

Stanice Vostok v Antarktidě

See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

 

Rekordní krupobití

Nejvražednější krupobití nastalo roku 1986 v Bangladéši. Kroupy při něm dosahovaly hmotnosti až jednoho kilogramu a bylo jimi zabito 92 lidí.

 

Nejrychlejší vítr

Nejsilnější vítr u byl zaznamenán poblíž města Moore ve státě Oklahoma v roce 1999. Vytvořilo se zde tehdy tornádo, u kterého byl naměřen vítr o rychlosti 511,7 km/h. Známe však i místa, kde vítr dosahuje ještě vyšších rychlostí. Na Jupiteru nejsou větry o rychlosti 500 km/h ničím výjimečným, Saturn disponuje větry o rychlosti trojnásobné a Neptun pak dokonce pětinásobné !

 

Porovnání velikosti planety Země a planety Merkur

Planeta Neptun v porovnání se Zemí

By NASA (image modified by Jcpag2012) (Images found in NASA) [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

 

Nebezpečná tornáda

Nejnebezpečnější tornádo bylo zaznamenáno 26. dubna 1989 v Bangladéši – odhady hovoří až o 1300 obětech. Nicméně jako největší a nejnebezpečnější výskyt tornád se označuje událost v období od 25. do 28. dubna roku 2011, kdy bylo napočítáno celkem 337 tornád, mezi nimiž bylo 11 tornád kategorie EF4 a 4 tornáda vůbec nejsilnější kategorie EF5. Během 24 hodin byl také potvrzen výskyt neuvěřitelných 207 tornád. Ohroženy byly životy lidí šesti států USA (Alabama, Arkansas, Georgia, Mississippi, Tennessee a Viginie). Napočítáno bylo celkem 324 obětí a více než 2000 zraněných.

 

Smrtonosné hurikány

Za nejsmrtonosnější hurikány v historii Země jsou dodnes  pokládány Velký hurikán z roku 1780 (více než 22 tisíc obětí) a hurikán Mitch z roku 1998 (asi 18 tisíc mrtvých). Nebezpečné přitom nebyly ani tak samotné hurikány, jako spíš obrovské množství srážek, které vedly k nevídaným sesuvům půd a povodním.

 

Satelitní snímek oka hurikánu

Hurikán Mitch v období své maximální intenzity

By NOAA / Satellite and Information Service [Public domain], via Wikimedia Commons



Autor: PH



Zdroj úvodního obrázku:

Justin1569 at en.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

frame-scrollup