Extrémně vysoké teploty ve světě

Extrémně vysoké teploty ve světě
10.08.2016
Letošní červen se stal ve světě nejteplejším v historii.

Venku to dnes vypadá, jako na podzim a celkově letošní léto patří k těm chladnějším. Ovšem jen pokud porovnáváme léta v posledních deseti letech. Kdybychom se podívali do historie, tak je letošní léto teplejší. Ve světě je však tento rok velmi teplý.

Letošní červen se stal ve světě nejteplejším v historii. Červen se zapsal 14. měsícem v řadě, kdy byl překonán teplotní rekord. Šestý měsíc v roce byl nejvíce nadprůměrný v Indonésii, ve východní Africe a také v Austrálii. Výrazně tepleji bylo i na většině území Grónska.

Nadprůměrné teploty v celém světě v červnu roku 2016

Obr. 1 Letošní červen v porovnání s průměrem

Zdroj: noaa.com

Údaje z července se zatím zpracovávají, ale již teď se mluví o velkém extrému. Ten nastal v Kuvajtu, kde naměřili neuvěřitelných 54 °C. Extrémně vysokou teplotu změřila stanice Mitrabah. Tato teplota byla naměřena 21. července. O tom, že se nejednalo o chybu svědčí i údaje z 22. července, kdy v íracké Basře bylo naměřeno 53,9 °C. Na místo se vydal tým meteorologů a klimatologů a bude řešit, zda stanice odpovídají normám a zda jsou údaje opravdu reálné. Již v minulosti se totiž stalo, že některé rekordy byly ovlivněny například Sluncem, protože teploměry nebyly v dostatečném stínu.

Za velmi teplé období může pravděpodobně El Niňo, které nejprve začalo ohřívat vody v oceánech a postupně se teploty začaly zvedat i na pevnině. Podle odhadů klimatologů by se v roce 2017 mělo lehce ochlazovat.

Předpověď minimálních teplot na listopad 2016

Obr 2. Model CFS a předpoklad odchylek od normálu v říjnu 2016

Zdroj: meteociel.fr

A tak je poměrně nelogické, proč v Evropě zažíváme takové léto, když všude jinde padají vysoké teplotní rekordy. Odpověď je jednoduchá. Klima je velmi složitý systém, který má mnoho proměnných. Je pravděpodobné, že Evropa bude v tomto období chladnější než zbytek světa. Zajímavý je i klimatický model CFS, který vytváří sezónní předpovědi. V posledních třech letech předpokládal v Evropě vždy nadprůměrné teploty. V tuto chvíli však čeká, teploty podnormální, jak můžete vidět na obrázku s příkladem října 2016.

 

Autor: TD

frame-scrollup