Dvacet let od povodní na Moravě

Dvacet let od povodní na Moravě
03.07.2017
Situace, která nastartovala velké povodně začala 3. července 1997

Letošní červenec přináší jedno velké, ale smutné výročí. Bude to přesně 20 let, co Českou republiku zasáhly nejhorší záplavy v novodobé historii. Ačkoliv plošnost nebyla tak výrazná, jako povodně v roce 2002, tak v červenci 1997 zemřelo kvůli povodni opravdu hodně lidí.

Situace, která nastartovala velké povodně začala 3. července 1997. Nad Českou republiku se dostávala teplá a vlhká vzduchová hmota od východu až jihovýchodu a to je v létě většinou záruka nebezpečných situací. Zároveň se do západní Evropy dostával studený vzduch a nad střední Evropou se začaly vytvářet bouřky. Nad Alpami se zformovala srážková vlna, která postupovala na Moravu a zde se zastavila. Nad Polskem se totiž vytvořila samostatná tlaková níže, která bohužel nechtěl postupovat dál k východu a místo toho se vytáčela do oblasti s vysokým tlakem vzduchu.

Srážky byly opravdu vydatné a měly parametry bouřek. Díky předešlé teplé a vlhké vzduchové hmotě od východu se nad Moravou udržela energie, která přinesla do vrstevnatých srážek i konvektivní srážky. Další nepříjemností byl střih větru ve výšce, to znamená, že s výškou se měnil směr a rychlost větru. Střihové srážky jsou sami o sobě velmi nebezpečné.

Nejpostiženější okresy při ničivých záplavách v roce 1997, které postihly hlavně Moravu

Obr. 2 Mapa nejvíce zasažených okresů povodní v roce 1997

Zdoj: ceskatelevize.cz

Povodně bychom mohli rozdělit na dvě části. Nejprve se rozbouřili malé toky v horských částech našeho území, kde byla situace velmi nepřehledná. V oné době nebyly ještě dokonalé radarové snímky, internet teprve začínal, takže informovanost směrem k veřejnosti byla opravdu slabá. Spoustu lidí bylo povodní překvapeno a vůbec netušili, že se na ně chystá velká voda .

Druhou částí je pak povodeň na středních a dolních tocích, která už byla přeci jen více mediálně propagována, takže lidé se stihli přemístit z ohrožených oblastí.

Nakonec je statistika z povodní, která zasáhla zejména Moravu opravdu krutá.

Zemřelo 49 lidí

Zcela bylo zničeno 2 600 domů

Neobyvatelných jich zůstalo 5 600

Strženo bylo 26 mostů

Škoda přesáhla 60 miliard korun

 

frame-scrollup