Dostali jsme varování

Dostali jsme varování
27.05.2019
Suché počasí z posledních několika let pravděpodobně změnilo půdní podmínky.

Minulý týden se nad střední Evropou vytáčela v teplém vzduchu tlaková níže a na některé místa přinesla i výraznější srážky. Český hydrometeorologický ústav velmi dobře varoval některé oblasti před silným deštěm a následným vzestupem některých potoků a řek. Čekalo se, že spadne 30 až 70 mm, ojediněle až 100 mm a řeky stoupnou na 1. SPA, ojediněle na 2. SPA.

Nakonec spadlo lokálně kolem 50 mm, ale ke 100 mm se žádná stanice nedostala. I přesto však byla reakce některých toků neobvykle agresivní. Během několika hodin se i střední toky zvýšily o několik metrů. Zejména na jihovýchodě došlo k dosažení 3. SPA a zaplaveno bylo několik objektů.

Tato situace jasně ukázala, že máme obrovský problém s udržením vody v krajině. Veškerá voda, která spadla okamžitě odtekla do vodních koryt, které se okamžitě začala naplňovat. Situace sloužila jako první varování, protože, jakmile spadne větší množství srážek, tak bude zaděláno na pořádný malér.

Suché počasí z posledních několika let pravděpodobně změnilo půdní podmínky. Aby toho nebylo málo, tak situaci nezlepšili ani zemědělci. Pole jsou jednolité, orba mělká a často špatně ukloněná.

Je velmi pravděpodobné, že na povodně bude stačit stále tím méně srážek. Pokud by se však opakovala situace z roku 1997 nebo 2002, zasáhne nás obrovská katastrofa. Pak se možná začne řešit, že máme problém….

Autor: TD

 

frame-scrollup