Dnes je to 11 let od Kyrilla, i dnes hrozí silný vítr

Dnes je to 11 let od Kyrilla, i dnes hrozí silný vítr
18.01.2018
I dnes se jedná o velmi dynamickou situaci, ale naštěstí ne tak výraznou.

Dnes je to 11 let od nejhorší větrné bouře, která zasáhla střední Evropu v tomto stolení. Vítr způsobil na řadě míst kalamitní stavy a na Slovensku to byla nejhorší přírodní katastrofa v historii země. Přesně před 11 lety vrcholil do střední Evropy příliv velmi teplého vzduchu ze Středomoří. Zní to až neuvěřitelně, ale ještě večer se na jižní Moravě teploty pohybovaly kolem 18 °C. Ze západní Evropy postupovala do vysokého tlaku velmi hluboká níže, která se jmenovala Kyrill. Přinesla velmi intenzivní bouřky a hlavně extrémně silný vítr, který místy přesahoval i 40 m/s. Dodnes jsou tyto hodnoty na některých místech nepřekonány.

I dnes se jedná o velmi dynamickou situaci, ale naštěstí ne tak výraznou.  I tak přináší a přinese mnoho zajímavých situací, které stojí za zmínku.

Situace front na synoptické mapě

Obr. 1 Dnešní tlaková níže je také velmi zajímavá

Zdroj: wetterzentrale.de

Silný vítr

Nejdříve jižní, postupně západní až severozápadní silný vítr by měl zejména na horách dosahovat rychlostí kolem 20 m/s, v nárazech až 35 m/s.

Sněhové jazyky a závěje

Od nadmořské výšky cca 650 m n. m., kromě jihozápadních Čech, bude mrznout a silný vítr bude vytvářet sněhové jazyky a závěje.

Silné sněžení

Na teplé frontě se již teď vyskytuje silné sněžení, místy může napadnout 5 až 10 cm nového sněhu. Na horách to může být i kolem 25 cm. V Peci pod Sněžkou bylo ráno přes 80 cm a je téměř jisté, že zítra ohlásí místní pozorovatelé překročení magického metru.

Prudké změny teplot

Za teplotou frontou se zejména v nížinách a středních polohách výrazně oteplí. Na jihozápadě mohou teploty vystoupit až k 7 °C. Již večer ale od sz přejde studená fronta, za kterou se znovu začne ochlazovat. Již zítra ráno se teploty budou pohybovat kolem 0 °C a hrozí náledí.

Bouřky

Zejména v západních Čechách se na studené frontě mohou objevit bouřky.  Na severní straně Alp dokonce Estofex musel vydat výstrahu číslo 1, která se vztahuje zejména na silné nárazy větru.

Výskyt bouřek 18. ledna 2018

Obr. 2 Estofex čeká v západních Čechách bouřky

Zdroj: estofex.org

Ačkoliv dnešní počasí je také velmi divoké, tak doufejme, že nebude působit škody.

Autor: TD

frame-scrollup