Deset let od Kyrilla

Deset let od Kyrilla
18.01.2017
Je to přesně deset let, co se přes naše území přehnal ničivý orkán Kyrill

Je to přesně deset let, co se přes naše území přehnal ničivý orkán Kyrill. Zima v roce 2007 byla naprosto odlišná od té letošní. Leden 2007 byl extrémně teplý, na horách nebyl žádný sníh a v nížinách se dalo chodit v mikině. Ptáci zpívali jarní písně a stromy předčasně pučely. Právě 18. ledna 2007 toto teplé počasí vyvrcholilo. Naše území ovlivňovalo silné jihozápadní proudění, kdy se maximální denní teploty pohybovaly mezi 11 až 15 °C. 

Hodně hluboko v Atlantiku se však začala velmi rychle prohlubovat tlaková níže, která dostala jméno Kyriil. Vázala na sebe studenou frontu, která ve večerních hodinách vstoupila do severozápadní Evropy. To už naši meteorologové měli informace o tom, že na studené frontě se objevují nárazy větru dosahující až 40 m/s.  Český hydrometeorologický ústav vydal extrémní stupeň nebezpečí.

Na radaru zřetelně vidíme postupující studenou frontu

Obr. 1 Radarový snímek s poryvy větru

Zdroj: chmi.cz

Kolem deváté hodiny večerní se fronta objevila v severozápadních Čechách.  Její nástup byl opravdu impozantní. Objevily se na ní četné blesky, silný nárazovitý vítr a nárazy větru i v nížinách překračovaly 30 m/s. V Krušných horách se během deseti minut ochladilo o 15 °C a začalo tam hustě sněžit.

Studená fronta dále pokračovala extrémně rychle k jihovýchodu. Postup přes naše území od severozápadu na jihovýchod trval 3 hodiny, což značí průměrnou rychlost kolem 120 km/h, i na dálnici by vás tato fronta dohnala.

Studená fronta způsobila v České republice katastrofální škody. Během noci byly zaznamenány polomy, zejména v horských oblastech, mnoho obci bylo několik dnů bez proudu a někteří obyvatele bez střechy nad hlavou. Jednalo se o extrémní meteorologickou situaci, která se ve střední Evropě vyskytuje opravdu výjimečně. Zima 2007 se zařadila mezi nejteplejší zimy v historii.

Polom v lese po povichru

Obr. 2 Na některých místech bylo vyvráceno až 70% stromů.

Zdroj: bourky.com

Autor: TD

frame-scrollup