Další studie potvrzuje, že je Velký bariérový útes ve velkém ohrožení

Další studie potvrzuje, že je Velký bariérový útes ve velkém ohrožení
21.03.2017
Australský Velký bariérový útes může být zachráněn pouze pokud se urychleně podniknou kroky vedoucí k omezení globální změny klimatu, varuje nejnovější výzkum.

Vědci v aktuálně vydané studii potvrdili, že neexistuje žádná metoda, jak zabránit nepřestávajícímu bělení korálů. Jediné řešení vidí v zastavení růstu globálních teplot. Dle této výzkumné zprávy, vydané v žurnálu Nature, bude brzy problém bělení korálových útesů z lokálního měřítka studován jako hrozba pro přežití celých druhů. Prozatím je minulý rok rekordmanem, co dopočtu zemřelých korálů. Tyto organismy umírají následkem vyšších teplot vody, kdy oceány absorbují asi 93 % vzrůstajícího zemského tepla. K jejich bělení dochází, když jsou vystaveny stresu. Stresové situace vyplavují z jejich těla potřebné řasy, známé pod latinským názvem zooxanthelae. Právě tyto řasy dávají korálům specifickou barvu. Pokud se však z jejich těla řasy vyplavují, dochází ke ztrátě pigmentu a nastává proces bělení. Pokud se jedná o krátkodobé změny, mohou se korály znovu zotavit. V případě, že stav přetrvává dlouhodobě, korály nevratně zahynou.

Klimatické změny se nyní výrazně negativně podepisují na nejrozsáhlejším a také nejznámějším domovem těchto jedinečných žahavců. Profesoři Morgan Pratchett a Terry Hughes z Univerzity Jamese Cooka v Qeenslandu dlouhodobě pozorují a studují změny probíhající na Velkém bariérovém útesu, který lemuje východní pobřeží Austrálie. Právě pro toto území se dokončuje mapování rozsahu a závažnosti bělení korálu. V příštích 3 týdnech by měly být zveřejněné výsledky vyhodnoceny National Coral Bleaching Taskforce (volně přeloženo jako Národním komando vyšetřující bělení korálů).

Potápeč při ponoru ke korálovým útesům
Obr.: Mrtvý korálový útes
Zdroj: News.com.au

Profesor Pratchett se k celé věci vyjádřil pro stanici BBC následovně: „Zůstávám optimistou a věřím, že se útes může ještě zachránit, ale okno této příležitosti se mu s přetrvávajícím vypouštěním emisí zavírá. Pro záchranu je skutečně potřebná jen jedna věc. Zlepšení světového rybaření či zkvalitnění vod nebude rozhodně dostačující při boji s tímto problémem.“ Dle jeho slov by záchrana tohoto unikátu, který byl zapsán na seznam Světového dědictví už v roce 1981, měla být jednou z našich priorit. Souhlasíte?

Autor: SG

frame-scrollup