Cyklón Fantala se právě stal nejsilnější zaznamenanou tropickou bouří v Indickém oceánu

Cyklón Fantala se právě stal nejsilnější zaznamenanou tropickou bouří v Indickém oceánu
21.04.2016
Tropická bouře – cyklón Fantala se právě zapsal do historie, jako nejsilnější známá bouře, která působila v Indickém oceánu. Chcete-li se dozvědět více, pokračujte ve čtení.

Ve vodách severně od ostrova Madagaskar se právě usídlila bouře, která získala název Fantala. Místní větry překonávají rychlost 270 km/h, díky čemuž dokážou zvednout, ale dokonce i házet s těžkými vozy. Vítr je tak silný, že může loupat kůru ze stromů, především pak na pobřeží.

Satelitní snímek Fantaly
Obr.: Cyklón Fantala u pobřeží Madagaskaru dne 18. dubna.
Zdroj: © NASA 

Mocná bouře se sama otáčí při rychlosti 280 km/h, už v pondělí překonal vítr rychlost 260 km/h (v nárazech dosáhl rychlosti 330 km/h). Touto rychlostí byla překonán super cyklón Gon, který řádil v roce 2007. Fantala je tak nejsilnější bouří zaznamenanou v Indickém oceánu, avšak spolehlivá evidence probíhá až od roku 1990.

Nyní bude bouře přecházet dále směrem na jihovýchod doté doby, dokud ji nejdou síly. Už teď je jasné, že Fantala se zařadí jako poslední do série mimořádně hrozivých bouří. V říjnu minulého roku se stala nejsilnější známou bouří v Tichém oceánu cyklón Patricia. Únorová bouře Winston zase devastovala ostrov Fidži, následkem čehož se dostala na první místo v žebříčku nejsilnějších bouřích v jihozápadním Pacifiku.

Pohyb tropické cyklóny Fantala
Obr.: Pohyb cyklónu Fantala
Zdroj: wunderground.com

Výrazná aktivita silných tropických bouří by mohla mít co dočinění s aktuálně probíhajícími změnami klimatu. Rekordně vysoké povrchové teploty oceánů a moří, které byly změřeny v roce 2015 i v nynějším roce, vyvolaly i neobvykle silné projevy jevu El Niño. Dlouhodobé oteplování, ovlivňované nárůstem skleníkových plynů, způsobených lidskou činnou, se podepisuje ve většině sfér meteorologie a klimatologie.

Fantala není jedinou tropickou bouří, která nyní působí na naší planetě. V Pacifiku se na severovýchod od Austrálie nachází cyklón Amos.

Teplota moře a oceánů na celé Zemi
Obr.: Aktuální pohled na tropické bouře působící v tuto chvíli na Zemi
Zdroj: wunderground.com

Autor: SG

frame-scrollup