Co se nyní děje ve světě?

Co se nyní děje ve světě?
14.04.2016
Kroupy, požáry, sucha – takto bychom mohli popsat dění v meteorologii za poslední dny. Pokračujete ve čtení a dozvíte se více.

Výraznou aktivitu požárů je nyní možné pozorovat na severoamerickém kontinentě. Na Aljašce vypukl požár na konci února, druhá vlna přišla jen o osm dní později. V Novém Mexiku už bylo od začátku roku evidováno 140 požárů, což je dvojnásobek obvyklého počtu. Tato situace vznikla kvůli výrazně sušší a teplejší zimy, která byla v oblasti dokonce rekordně na srážky chudá. Vrtulníky s vodou musely hasit hořící skály okolo řeky Colorádo na hranici mezi Kalifornií a Arizonou. Odborníci tvrdí, že požáry které byly dříve v oblasti sezónní záležitostí, se nyní stávají hrozbou celoroční. V Kanadě se objevily požáry mnohem dříve, než je zvykem a v Austrálii již ohně hoří bez přerušení téměř 12 měsíců. Tento trend byl také zesílen vyřazením přirozeně vzniklých požárů z naší přírody. Lesy jsou  tak mnohem více zarostlé a suché roky způsobily přesychání menších keřovitých porostů a bylinného patra. Následkem toho se pak vzniklý požár mnohem hůře hasí a jeho samohasící schopnost je v útlumu. V USA hořela například loni největší územní rozloha za poslední desetiletí.

Požáry se nedaří zastavit a postupují krajinou dále
Obr.: Požáry na severoamerickém kontinentě
Zdroj: © San Bernardino County Fire Department, via Associated Press

Sucho hraje prim i v další oblastech. V Zambii aktuálně sucho stojí za přerušením dodávek elektřiny a celkově výrazně zhoršuje ekonomickou situaci v zemi. Ve státě leží jedna z největších přehrad v lokalitě, která zásobuje elektřinou i okolní země. Kvůli nízkým stavům vody způsobených jevem El Nino je nyní výroba elektřiny omezená. Přehrada má však zásobit proudem minimáně 40 % oblasti.

Zaplňující se přehrada vodou
Obr.: Vysychající přehrada Kariba
Zdroj: © Joao Silva / The New York Times

Před dvěma dny se nad Texasem přehnala silná bouřka, která s sebou přinesla silné krupobití. Kroupy byly mnohdy větší než baseballový míček, některé kousky pak dosáhly velikosti přes 20 cm.

Kroupy o velikosti tenisového míčku rozbíjely i čelní skla aut
Obr.: Texaské kroupy z 12. dubna
Zdroj: Dave Mulford, Josh Stephen

Autor: SG

frame-scrollup