Čeká nás extrémní vpád arktického vzduchu

Čeká nás extrémní vpád arktického vzduchu
21.02.2018
V historických datech nenajdeme pro konec února tak rozsáhlý vpád arktického vzduchu do Evropy!

To o čem jsme před několika dny psali, jako o teoretické možnosti, se v těchto hodinách stává skutečností. Polární vortex se rozpadá a nad Evropou začíná zcela anomální proudění, které k nám přinese extrémní studený arktický vzduch. V historii se západní větry takto výrazně změnily na východní v roce 1985, kdy po této změně nás zasáhly extrémně silné mrazy. V článku z předminulého týdne jsme si tuto historickou synoptickou situaci připomněli a vše nasvědčuje tomu, že situace se bude téměř totožně opakovat i v letošním roce, ale na konci února. Znovu se ukázalo, že pracování s historickými daty při určitých anomáliích je daleko efektivnější, než jen sledovat meteorologické modely, které ještě minulý týden čekaly na konec února jaro.

Polární vír se roztrhnul na několik částí a jedna z této části vtrhne ze severovýchodu do Evropy. Od víkendu by se průměrná teplota v hladině 850 hpa měla pohybovat kolem -18 °C, což bude znamenat celodenní mrazy, na některých místech i arktické dny a noční minima mohou klesat i k -22 °C, v mrazových kotlinách i k -30 °C.

Takto studené počasí bylo v České republice v tomto období v roce 2006, ale zde to nebylo ani tak způsobeno prouděním, ale obecně velkou zásobou ledového vzduchu a vysokou sněhovou pokrývkou.  Velmi studené proudění podobné tomu, které by mělo od víkendu nastat, se naposled v České republice objevilo v roce 1963, kdy však arktické pole bylo daleko méně plošné. V historických datech nenajdeme pro konec února tak rozsáhlý vpád arktického vzduchu do Evropy!

Teplota v hladině 850 hPa 28. únor 1963

Obr. 1 V roce 1963 k nám zatekl arktický vzduch od severu až severovýchodu, z tohoto období je zaznamenáno několik teplotních rekordů

Zdroj: wetterzentrale.de

Synoptická situace nad Evropou, 23. února 2018

Obr. 2 Předpověď teploty v 850 hPa pro konec února letošního roku budí opravdu respekt

Zdroj: wetterzentralde.de

Příroda dostane velkou lekci, protože ne všude leží sníh, takže nás čekají holomrazy, zamrznou rybníky a dokonce i potoky a řeky.  Velmi pravděpodobně zamrzne i půda, stavební práce se zastaví. Počasí bude připomínat spíše polovinu ledna. Na začátku března s tím, jak se ke slovu začne dostávat teplejší vzduch ze Středomoří, se bude zvyšovat pravděpodobnost sněžení. Není vyloučeno, že se dočkáme i nějaké březnové sněhové kalamity. Je velmi pravděpodobné, že bude na mnoha místech překonána maximální výška sněhové pokrývky pro letošní zimu. Do konce února však žádné významné srážky nečekejme.

Vydatnějších srážek se dočkáme až na konci února a začátku března

Obr. 3 Předpoklad srážek na přelom konec února a začátek března

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup