Bouřky, silný vítr i sněžení! Taková bude noc z neděle na pondělí

Bouřky, silný vítr i sněžení! Taková bude noc z neděle na pondělí
22.09.2018
Velmi studený vzduch se postupně projeví i v nižších polohách.

Léto v České republice definitivně skončilo a na řadu přichází pravé podzimní počasí. Ještě před tím nás však čeká jedna bouřlivá situace, která může způsobit značné škody. Jedná se pozůstatek hurikánu Florence, který se přes Atlantik velmi nenápadně dostává k Evropě (přejmenován na Fabienne).  Na první pohled se jedná o nevýraznou tlakovou níži, ale tento tlakový útvar má v sobě spoustu latentní energie, která se začne probouzet nad Německem. Během zítřejšího dne se z 1012 hPa začne velmi rychle prohlubovat. Večer už by tato níže měl mít nad Polskem 1004 hPa, podle modelu z Německa dokonce 998 hPa. Čím rychleji se tato níže bude prohlubovat, tím více bude nebezpečná.

Podle posledních výsledků to vypadá, že během odpoledne bude přes naše území přecházet teplá fronta, za kterou se začne oteplovat a začne zesilovat jižní až jihozápadní vítr. Budeme se nacházet v teplém sektoru, takže zítřejší maximální teploty budou dosahovány až ve večerních hodinách. To už však od severozápadu začne přecházet velmi výrazná studená fronta, na které se budou místy vyskytovat bouřky. Není vyloučeno, že se udělá tzv. SQL, tedy linie bouřek, která přejde přes naše území velmi rychle od severozápadu k jihovýchodu. Na této bouřkové linii se mohou vyskytovat nárazy až k 30 m/s, na horách dokonce až 35 m/s.

Obr. 1 Zítra večer přes nás bude přecházet výrazná studená fronta

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 V hladině 850 hPa se vytvoří extrémně výrazné rozhraní

Zdroj: wetterzentrale.de

Na horách se budou dít divy, protože zatímco ještě kolem půlnoci můžeme například na Lysé hoře naměřit i 15 °C, tak během tří hodin se zde může ochladit i na 0 °C. Je velmi pravděpodobné, že k ránu bude na hřebech hor sněžit.

Velmi studený vzduch se postupně projeví i v nižších polohách. V úterý a ve středu ráno totiž budou minimální teploty klesat na 6 až 2 °C a čekáme přízemní mrazíky. Krátké oteplení přijde v polovině týdne, ale bude jen přechodné, protože na konci pracovního týdne přes nás bude přecházet další studená fronta.

Autor: TD

frame-scrollup