Bouře a tornáda poničily desítky domů v okolí San Antonia

Bouře a tornáda poničily desítky domů v okolí San Antonia
21.02.2017
Několik bouří, které podpořily i vznik ničivých tornád, se prohnaly centrální oblastí státu Texas. Odnášeny byly střechy domů i některé automobily, což vedlo k poničení dalších okolních budov a veřejných zařízení.

Naštěstí si přírodní živly nevyžádaly žádné oběti na životech ani nedošlo k vážnějším zraněním. Prozatím bylo od pondělního rána nahlášeno nejméně 150 poničených staveb, jedná se především o rodinné domy v okolí San Antonia. Podle Národní předpovědné služby bylo potvrzeno 6 tornád, které dosáhly zemského povrchu, naštěstí ne všechna zasáhla obydlené oblasti. Lovci tornád naměřily větry dosahující rychlosti až 170 kilometrů za hodinu asi jen 8 km od rezidentní lokality severně od centra San Antonia okolo půlnoci z neděle na pondělí. Ráno bylo přímo v San Antoniu odhaleno 43 poškozených domů a další 3 naprosto zřícené.

Zničený dům po tornádu v Texase
Obr.: Zničené domy v San Antoniu
Zdroj: MSN.com

Místní obyvatelka Lucy Duncan vypověděla, že z okna svého domu viděla jen bílou mlhu. Rychle s manželem vzali své tři děti a schovali se pod matrace v hale, těsně před tím než jim vítr odnesl jejich střechu. „V tu chvíli jsme ani nevěděli co se vlastně děje, slyšeli jsme praskání elektřiny a mysleli jsme si, že nás dům nejspíš hoří,“ řekla svědky pro místní televizi. Další tornádo řádilo na severovýchodě San Antonia u mezinárodního letiště. I když nebyly oznámeny oficiálně žádné škody, fotografie z okolí ukazují poničené ocelové stožáry vedoucí vysoké napětí. Místy došlo k úplnému ohnutí stožáru v půli. Nakonec bylo napočítáno přes 100 podobně zničených sloupů. Bez elektřiny tak zůstalo v pondělí ráno okolo 47 000 obyvatel, odpoledne se již číslo snížilo na 6 000. V řešení je i 30 – 40 poškozených domů v Bexar County, kde se objevilo o něco slabší tornádo.  Zde došlo k převrácení nákladního auta, které převáželo několik nových aut.

Zničený stožár velmi vysokého napětí vlivem silného větru
Obr.: Jeden z ohnutýh stožárů
Zdroj: © The Associated Press 

Nahlášeno bylo nakonec 5 menších zranění. Později se bouře přesunuly jihovýchodním směrem a do dalších oblastí přinášejí spíše trvalý déšť.

Autor: SG

frame-scrollup