Bleskové povodně na předměstí Athén zabily 5 lidí, v příštích dnes se očekává další vydatný déšť

Bleskové povodně na předměstí Athén zabily 5 lidí, v příštích dnes se očekává další vydatný déšť
15.11.2017
Intenzivní přívalový déšť dnes způsobil povodně na západním předměstí hlavního města Řecka. Silnice pokryla směs srážkové vody, bahna a dalšího unášeného materiálu. Nejméně 5 lidí přišlo o svůj život a další se stále hledají.

Silná bouře vyvolala v okolí Athén bleskovou povodeň, která ihned zaplavila obytné doby i výrobní komplexy. Rychlost záplavy byla natolik veliká, že někteří obyvatelé nedokázali včas na vzniklou situaci dostatečně reagovat. Povodeň si vyžádala nejméně pět potvrzených obětí. Všechna úmrtí byla nahlášena v městečku Mandra, vzdáleného asi 20 km od centra Athén. Těla ženy a muže byla nalezena v zatopeném domě, zatímco další tři mrtví ohlásili na dvoře místního podniku. Sbor hasičů oznámil, že další čtyři lidé jsou stále nezvěstní. K jejich nalezení má přispět speciálně vyčleněný tým záchranných složek.

Přívaly vody v Řecku přinesly do obcí přívaly bahna a kamení
Zdroj: Bassa Pianura Padana Photo e Meteo

Povodně do oblasti přišly po noční bouři, která přinesla nad území usilovný, hustý déšť. Hasiči se museli vypořádat s nejméně 340 telefonáty o pomoc, především se jednalo o čerpání vody ze zatopených budov a vysvobození lidí uvízlých rychle stoupající hladinou vody. Hlídka musela zachránit i cestující z autobusu, který voda odřízla na dálnici. Místní úřady zavřely školy v oblastech Mandra, Nea Peramos a Megara. Uzavřena byla i část dálnice spojující Athény s Korintem. Lidem se nedoporučuje vjíždět do zasažených lokalit.

Po povodních v Řecku zničená auta
Zdroj: Bassa Pianura Padana Photo e Meteo

Událost se stala den poté, co řecká vláda vyhlásila státní pohotovost na malém ostrůvku Symi v Egejském moři. Zde udeřily ničivé deště a taktéž zaplavily domy a obchody. Mnoho automobilů bylo spláchnuto do moře, a dokonce byl ostrov odstřižen od přísunu elektřiny po zaplavení místí elektrárny.

Rekorní povodně v Řecku
Zdroj: Bassa Pianura Padana Photo e Meteo

V oblasti se očekávají i v dalších dnech nové, nebezpečné projevy počasí. Meteorologové upozorňují, že se scénář z dnešního dne bude pravděpodobně brzy opakovat. Místy může napadnou mezi 100 až 400 mm srážek. Většina přívalových dešťů se vyskytne podél velmi pomalu se pohybující konvekční linie. Může tak dojít k vysokým srážkovým úhrnům za poměrně krátkou dobu.

Synoptická situace nad Řeckem předpovídá přívalové srážky
Obr.: Celkový úhrn srážek nad Řeckem
Zdroj: WXCHARTS.ER

Autor: SG

frame-scrollup