Balvan o velikosti domku se zřítil na silnici v Národním parku Zion v Utahu

Balvan o velikosti domku se zřítil na silnici v Národním parku Zion v Utahu
13.08.2016
Dokážete si představit, že se před vámi na silnici objeví balvan velikosti menšího domu? Tento pohled se naskýtal návštěvníkům Národního parku Zion.

Národní park Zion leží na jihozápadě USA ve státě Utah. Tato lokalita je turisty velmi vyhledávaná, především pro své pozoruhodné geologické útvary, jako jsou červená skaliska nebo úzké štěrbinové kaňony. Tyto skalní výtvory však můžou být mnohdy nebezpečné. O tom jsme se mohli přesvědčit na začátku tohoto týdne.

Utah v minulých dnech zasáhly silné bouřky, které do oblasti přinesly bohaté úhrny srážek. Zvýšené množství vody spustilo erozi skalních výstupů, jenž vygradovalo spadením úlomku o velikosti menšího domu ve středu vpodvečer. Balvan se zřítil na místní komunikaci, která je jednou z hlavních silnic v Národním parku Zion. Došlo tak nejen k přehrazení cesty, ale i k jejímu narušení a popraskání, což mělo za následek její uzavření pro všechny návštěvníky. Bohužel se tato situace udála přímo v hlavní letní turistické sezóně. V loňském roce se Zion stal cílem pro 3,6 miliónů turistů, díky čemuž je tím nejvíce navštěvovaným z pěti národních parků Utahu.

Zřícené části skal na cestě v oblasti Utahu v Americe
Zdroj: © AP


Geologové však na skalní stěně objevili mnohem více prasklin a potenciálně odlučných kamenů. Ty se budou snažit v příštích dnech odstranit, aby byla zajištěna bezpečnost. Narušené balvany budou odstřeleny dynamitem, ten bude i rozbíjet již spadené kusy kamenní.

Naštěstí se v momentě pádu balvanu nikdo na silnici nepohyboval, tedy nedošlo k žádným zraněním. I činnost parku není výrazně poznamenána a již nyní je stanovena náhradní objízdná trasa. Bohužel silné deště ohrožují národní park velmi často. V loňském roce přívalové srážky protékaly místními kaňony a voda si vyžádala životy 7 lidí z Kalifornie a Nevady. Aby se tato situace z roku 2015 neopakovala, správa parku zajistila včasné uzavření těchto kaňonů během středečních bouří.

Záchrana člověka od rozvodněné řeky
Obr.: Loňské záchranné práce v NP Zion
Zdroj: nbcnews.com

Autor: SG

frame-scrollup