Arktického mořského ledu je nejméně od počátku měření

Arktického mořského ledu je nejméně od počátku měření
08.03.2017
Letošní rok bude pravděpodobně první praktickou zkouškou, jak bude Arktida reagovat na velmi malou zásobu mořského ledu.

Vědci, kteří mají své základny v Arktidě, v posledních měsících nepřinášejí z tamní oblasti vůbec dobré zprávy.  Po velmi teplém podzimu a začátku zimy je zde zaznamenáváno i velmi teplé předjaří. Teploty jsou o několik stupňů vyšší, než činí dlouhodobý průměr.

Již jsme vás v minulosti informovali o tom, že plovoucího mořského ledu v Arktidě stále ubývá. To co se tam ovšem děje letos, nemá obdoby. Na první pohled se zdá, že jde o grafickou chybu, ale vědci ujišťují svět, že jde o reálnou křivku, která je alarmující.

Množství ledu v kontextu několika posledních let

Obr. Arktický mořský led od roku 1979 do roku 2017

Zdroj: sites.uci.edu

Díky vydatnějším sněhovým srážkám nastává vrchol akumulace mořského ledu až na konci dubna, už teď to však vypadá, že rok 2017 bude velmi abnormální.  Aktuálně je to objem kolem 18 mil km3.  V minulých letech, kdy jsme si mysleli, že mořského ledu je abnormálně málo, to bylo ve stejném období kolem 20 mil. km3.

V jarním období ani není tak důležité, jak velká plocha ledu pokrývá Arktidu, ale je logické, že čím méně ledu se přes zimu naakumuluje, tak tím rychleji bude v létě odtávat.  Absolutní minimum zatím drží rok 2012, kdy v září naměřili vědci pouhé 4 mil. km3.

Letošní rok má však ty nejlepší výchozí podmínky k tomu, aby toto minimum bylo pokořeno. Pomalu ale jistě se tak blíží rok, kdy se může stát, že led v Arktidě úplně zmizí. Pokud by se tak stalo, mohl by nastat domino efekt, který zatím nikdo nedokáže konkretizovat. Některé teorie tvrdí, že by mohlo dojít ke zrušení Golfského proudu, protože studená voda z ledovců by tento proud výrazně oslabila. Jiné teorie zase naznačují, že by se v letních měsících v Arktidě mohly začít objevovat letní dny a to by zcela změnilo globální atmosférické proudění.

Letošní rok bude pravděpodobně první praktickou zkouškou, jak bude Arktida reagovat na velmi malou zásobu mořského ledu.

Autor: TD

frame-scrollup