Agung hrozí, že zastaví leteckou dopravu v Indonesii

Agung hrozí, že zastaví leteckou dopravu v Indonesii
27.11.2017
V letectví platí základní pravidlo, nikdy se letadlo nesmí dostat do mraku se sopečným popelem.

Již dnes ráno jsme vám fotograficky přiblížili situaci na Bali, kde již několik týdnů hrozí sopka Agung. I přesto, že na Bali je již po hlavní sezóně a začíná tam období dešťů, tak zde najdeme stále spoustu turistů. Podle ministerstva zahraničí se v současné době nachází na ostrově 160 turistů z České republiky.

Sopka je pod dohledem, a každých 15 minut se zaznamenává její aktivita, díky speciálnímu měření. Podle specialistů sopka ztratila velké množství tlaku, takže by nemusela hrozit destruktivní erupce. Je to jako když pomalu otevřete protřepaný burčák. Nikdo však přesně neví, kolik plynů se ještě na dně kráteru nachází, takže vyloučit erupci nelze.

Hlavním problémem je však sopečný prach. V roce 2010 se nad Evropou na několik dnů zastavila letecká doprava. Islandská sopka Eyjafjallajökull tehdy díky erupci vychrlila velké množství popelu do vysoké výšky a tento popel se kvůli západnímu proudění postupně dostal nad Evropu.

V letectví platí základní pravidlo, nikdy se letadlo nesmí dostat do mraku se sopečným popelem. Je dokázáno, že pokud se tak stane, tak se během krátké chvíle mohou poškodit motory letadla a hrozí i pád stroje. V minulosti najdeme několik případů, kdy letadlo nevědomky vletělo do sopečného prachu a katastrofa byla na světě. Od té doby platí přísná pravidla, aby se to již neopakovalo.

Meteorologové pečlivě sledují vulkanický popel a vydávají na něj výstrahy. Letadla naopak nesmí do této zóny vletět. V tuto chvíli se sopečný popel nachází téměř nad celým ostrovem Bali. Podle tamní meteorologické služby se jeho výška pochybuje kolem 6 000 metrů. Pokud bude popel dál unikat z kráteru, tak hrozí, že se vulkanický popel rozšíří dál.

Kam až se dostal vulkanický popel

Obr. Mapa s vulkanickým popelem nad Bali (VU), TS jsou bouřky

Zdroj: NOAA

V tuto chvíli jsou uzavřeny pouze mezinárodní letiště a to do zítřejšího rána, ale letecká společnost Emirates již zrušila veškeré lety a to minimálně na týden. Pokud to samé udělají i ostatní aerolinky, tak se turisté nebudou moci dostat z ostrova. V takovém případě by evakuace musela proběhnout trajekty.

Autor:TD

frame-scrollup