22 let od velmi silné námrazy na Vysočině

22 let od velmi silné námrazy na Vysočině
19.12.2017
V roce 1995 bylo zničeno tisíce stromů a několik tisíc obyvatel zůstalo řadu dnů bez elektrického proudu.

Dnes je to přesně 22 let, co Českou republiku zasáhla jedna z největších námraz.  Tehdy nad střední Evropou převládalo velmi dlouho jihovýchodní proudění. Tlaková výše se usadila nad jihovýchodní Evropou a do střední Evropy proudil zejména ve vyšších hladinách teplý vzduch. Zejména na Vysočině se vytvořila výrazná inverze. V nadmořské výšce od 600 do 700 m n. m. se vytvořila mlha a teplota vzduchu se zde pohybovala kolem -5 °C. K tomu všemu zde foukal poměrně silný vítr. Díky velké vlhkosti se začala tvořit námraza a silný vítr tento jev ještě více urychloval.  Situace byla výjimečná, protože trvala hodně dlouho. Vše vyvrcholilo 19. 12. 1995, kdy bylo v obci Tři Studně zjištěno, že námraza vážila 70 kg/metr. Námraza totiž měla místy až neuvěřitelných 20 cm.

Synoptická situace 1995

Obr. Synoptická situace při silné námraze

Zdroj: wetterzentrale.de

Jistě si pamatujete, že námraza se vytvořila i v roce 2016 a to na samotném jeho sklonku. Tehdy se naše území na konci prosince dostalo pod vliv tlakové výše a v nížinách a středních polohách se objevily mrznoucí mlhy, které vytvořily pohádkovou atmosféru. Na horách však bylo jasno a relativně teplo.

Námraza opravdu dokáže být pohádková, ale také velmi nebezpečná. V roce 1995 bylo zničeno tisíce stromů a několik tisíc obyvatel zůstalo řadu dnů bez elektrického proudu.

Český hydrometeorologický ústav se již na silné námrazy dokáže včas připravit a vydává v případě nutnosti výstrahy.  Na silnou námrazu se vydává výstraha, pokud se předpokládá, že bude její tloušťka přesahovat více jak 3 cm. To však neplatí pro horské polohy, kde se silná námraza vyskytuje často, ale tamní vegetace je na tento jev dobře adaptována.

Letos je zatím inverzních situací málo, takže se námraza téměř nevyskytuje.

Autor: TD

frame-scrollup