Zahájíme zítra večer letošní bouřkovou sezónu?

Zahájíme zítra večer letošní bouřkovou sezónu?
11.04.2018
Stále však nemůžeme očekávat bouřkové hody. Bouřky se pravděpodobně objeví jen na 15 až 30 % našeho území, ale mohou překvapit.

Není to tak dávno, co jsme mohli ještě bruslit na rybnících, v kamnech jsme pořádně museli přitápět a ráno jsme v rukavicích startovali studené motory našich aut. To už je však minulost. Teplé jižní větry, které se střední Evropě vyhýbaly až zázračně několik týdnů, se přeci jen prosadily. Okamžitě k nám přivádějí velmi teplý vzduch původem z Afriky. Již v pondělí jsme na několika místech zaznamenaly teplotní rekordy, kdy maximální teploty dokonce překročily letních 25 °C. Během zítřejšího dne nás čeká další teplotní vrchol a můžeme znovu očekávat, že se místy teploty opět přehoupnou přes 25 °C. To bude zejména tam, kde bude celý den jasná nebo maximálně skoro jasná obloha.

Kromě toho nás pravděpodobně místy čeká zahájení bouřkové sezóny. Teplý vzduch k nám bude proudit po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou, která se však bude posouvat dál k severovýchodu. Meteorologické modely čekají, že by se letos poprvé mohla výrazněji labilizovat atmosféra nad střední Evropou. Díky teplé vzduchové hmotě a silnému Slunci by se během dne mohlo vytvořit dostatečné množství energie pro první výraznější lokální bouřky. Model GFS i Aladin shodně počítají s tím, že se bouřky zítra večer a v noci na pátek mohou vyskytovat zejména ve východních Čechách a na Moravě. Vyloučeny nejsou ani na zbytku našeho území.

Stále však nemůžeme očekávat bouřkové hody. Bouřky se pravděpodobně objeví jen na 15 až 30 % našeho území, ale mohou překvapit. Jarní bouřky jsou takové první vlaštovky bouřkové sezóny. S každým týdnem bude jejich četnost neustále stoupat. Bouřkový vrchol většinou přichází v červnu a v červenci, ale někdy se protáhne do první dekády srpna. Pak jejich intenzita i četnost rychle klesá.

Model srážek

Obr. 1 Model Aladin čeká bouřky zítra večer zejména na jižní Moravě

Zdroj: chmi.cz

Výhled na bouřkovou aktivitu nad střední evropou

Obr. 2 Podobně to vidí i model GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup