Začátek bouřkové sezóny se blíží

Začátek bouřkové sezóny se blíží
26.03.2019
Měsíc duben může mít dvě tváře.

Ačkoliv to venku zatím tak nevypadá, tak s každým dalším dnem se velmi rychle přibližujeme k začátku pravé bouřkové sezóny. I přesto, že v průběhu zimní poloviny roku se nějaké bouřky tu a tam vyskytly, tak se jednalo spíše o lokální výboje ve studeném vzduchu. Pravá bouřková sezóna však začne v dubnu, až se Slunce dostane dostatečně vysoko nad obzor a začne vyrábět energii.

Měsíc duben může mít dvě tváře. Při teplém jižním proudění se k nám už může dostávat vzduch, který dokáže vyhnat teploty k 25 °C. Pokud teplý vzduch není příliš vysušen, tak je skvělou “ornou půdou“ pro první jarní bouřky.

V dubnu se však do střední Evropy může ještě dostávat ledový vzduch od severu, mohou se vyskytovat sněhové přeháňky a bouřky jsou spíše výjimečnou událostí. Letos nás pravděpodobně čeká druhá výše zmíněná varianta.

Velmi často se však stává, že duben dokáže během jednoho měsíce naprosto změnit svou tvář. První polovina dubna může být zimní a druhá polovina dubna letní. To jsou právě ty skoky ze zimy do léta, o kterých se v posledních letech tolik mluví.

V loňském dubnu se vyskytovalo poměrně málo bouřek. Na Moravě byl pouze jeden bouřkový den, v Čechách 3 až 4 bouřkové dny. Mohlo za to suché severovýchodní proudění.

V dubnu v roce 2017 bylo bouřek více, protože na většině území se objevily 2 až 3 bouřkové dny, ve východních Čechách a v Beskydech dokonce 5 až 6 bouřkových dnů.

V dubnu 2016 se na Moravě dokonce žádné bouřkové dny neobjevily, v Čechách to byl nejčastěji jeden bouřkový den. Podobně na tom byl i rok 2015.

Duben v roce 2014 byl však na bouřky velmi bohatý.  Na většině území se vyskytovalo 6 až 7 bouřkových dnů, ve středních Čechách dokonce až 10 bouřkových dnů, podobně tomu bylo i na jihovýchodě České republiky.

Obr. Bouřkové dny v roce 2014 ve střední Evropě

Zdroj: blesky.bourky.cz

Letošní duben začne ve studeném módu, uvidíme, jak rychle se to změní.

Autor: TD

frame-scrollup