Začala bouřková sezóna

Začala bouřková sezóna
15.04.2016
Do tohoto dne se silnější bouřky České republice hodně vyhýbaly. Bouřkové hody byly v minulém týdnu v Německu, v Polsku, ale i na Slovensku.

Ve středu 13. 4. 2016 nad naše území přechodně proniknul teplejší vzduch od jihu. Zároveň se však v Německu vytvořila mladá progresivní tlaková níže, která byla spojena s okluzní frontou. V podvečerních hodinách se na západě Čech začaly tvořit poměrně silné bouřky, které měly tendenci se spojovat a vytvářely tak SQL (linie bouřek).

Do tohoto dne se silnější bouřky České republice hodně vyhýbaly. Bouřkové hody byly v minulém týdnu v Německu, v Polsku, ale i na Slovensku.

První výraznější bouřková situace v České republice přinesla zajímavé bouřky zejména na západě Čech. Český hydrometeorologický ústav sice pro tento den nevydal žádnou výstrahu, ale na svých stránkách informoval o bouři, která se vytvořila na Plzeňsku. Tato bouře byla popsána, jako supercela, protože na radaru vykazovala poměrně výraznou rotaci.  Meteorologové však po důkladném rozboru nakonec bouři označili jako nesupercelární.

26. dubna 2016, bouřka jižně od Plzně

Obr. 1 Silná bouře na Plzeňsku, která však nakonec supercelou nebyla

Zdroj: chmi.cz

Okluzní fronta postupovala v průběhu večera dál na východ, ale její pohyb se dále zpomaloval a bouřky postupně zanikaly. Nejdál na východ se bouřky dostaly na Slovensku. Během 24 hodin se nad střední Evropou vyskytlo přes 31 000 blesků, což je na duben velmi pěkné číslo. Nejhorší situace byla na Plzeňsku, kde hasiči museli zasahovat na několika místech.

Výskyt bouřek nad naším územím

Obr. 2 Přehled bouřek v rámci střední Evropy dne 13. 4. 2016

Zdroj: bourky.com

Ze středy na čtvrtek pak došlo k výraznému omylu českého modelu Aladin. Ten čekal, že přes Moravu bude přecházet výrazné srážkové jádro. V jádru se očekávalo až 50 mm srážek za 8 hodin. Realita však byla nakonec zcela jinde. Nejvíce srážek spadlo na Moravě v JV polovině, kde za 24 hodin napršelo kolem 30 mm. V Čechách se maximální srážkový úhrn vyskytl na Sněžníku (okres Děčín), kde spadlo 26 mm. Tento úhrn byl však zaznamenán v kratším časovém intervalu.

Velmi viditelný shelf cloud nad naším územím

Obr. 3 Pohled na čelo okluzní fronty v Karlových Varech se shlef cloudem

Zdroj: bourky.com (Anastasie Jopková)

Viditelná bouřka nad Plzní

Obr. 4 Přicházející bouřku zaznamenala i webkamera v Plzni

Zdroj: chmi.cz

 

frame-scrollup