Vzácná bouřková situace nad střední Evropou

Vzácná bouřková situace nad střední Evropou
05.09.2018
Za celou bouřkovou situaci bylo během tři dnů zaznamenáno nad střední Evropou kolem 200 000 blesků.

Jak již jsme vás informovali ve včerejším článku, tak vody zejména na Moravě spadlo opravdu dost.  Na některých místech spadlo za tři dny tolik srážek, co nespadlo za celé tři měsíce toho léta, někde dokonce za čtyři měsíce. Na tuto situaci jsme upozorňovali s předstihem a zmiňovali jsme, že se jedná o raritní situaci, která v České republice nebyla dlouho a když už, tak většinou přichází v průběhu srpna. Aby však přišla až na začátku září, to se snad ještě nestalo.

Vzduchová hmota, která k nám doputovala od jihovýchodu z Jadranu, změnila podmínky v atmosféře a vzduch byl velmi labilní. Zajímavostí těchto bouřek byl fakt, že se bouřky vyskytovaly zejména v nočních a v ranních hodinách. Přesně takový průběh mají bouřky právě ve Středomoří.  Je škoda, že situace netrvala o něco déle, aby se vydatných srážek dočkaly i Čechy. Bohužel v průběhu dnešního dne opět začala na naše území proudit suchý vzduch od severu, který bouřkám zničil úrodnou půdu.

Zajímavostí je, že veškeré srážky, co spadly na území Moravy, si příroda vzala a ničím nepohrdla. Podle Českého hydrometeorologického ústavu ze 70 mm srážek jen 5 mm vody odteklo vodními toky pryč. Zbytek srážek se vsáklo do podzemních vod, spoustu vody si vzaly stromy atd. Černé a nepodložené scénáře, že suchá půda není schopna absorbovat vodu, že přijdou bleskové povodně, se nenaplnily.

Za celou bouřkovou situaci bylo během tři dnů zaznamenáno nad střední Evropou kolem 200 000 blesků. Loni bylo za celé září zaznamenáno pouze 12 000 blesků. I to svědčí o mimořádnosti celé situace. A až bude Morava někdy hledat recept na výrazné srážky, tak odpověď bude znít cyklonální jihovýchodní situace s labilní vzduchovou hmotou.

Obr. Počet dnů s bouřkou za měsíc září nad střední Evropou

Zdroj: blesky.bouřky.cz

Autor: TD

frame-scrollup