Velmi silné bouřky potrápí nejen Česko

Velmi silné bouřky potrápí nejen Česko
28.06.2017
Tropické teploty se tak od zítřejšího dne přesunou na východ.

Dnes k nám vrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihu, takže dnešní maximální denní teploty mohou zejména na jižní Moravě vyšplhat až k 35 °C, kde by tak mohli zaznamenat super tropický den. Jedná se spíše o neoficiální pojmenování takto horkých dnů, které se v posledních létech ve střední Evropě začínají vyskytovat častěji a častěji, ačkoliv letošní léto zatím těchto dnů moc nenabízí.Horká vzduchová hmota však dlouho ve střední Evropě nebude, protože jak už je letos pravidlem, studená fronta nekompromisně toto teplo utne.

Tropické teploty se tak od zítřejšího dne přesunou na východ. Střední Evropa, Alpy a severní část Jadranu se však musí opět připravit na velmi silné bouřky. Ty budou nejsilnější právě v oblasti Istrie a severní Itálie, kde hrozí i tornáda. Pokud se v následujících 24 hodinách chystáte do Chorvatska či Itálie nebo se tam již nacházíte, buďte opatrní.Evropská výstražná služba

Obr. Výstrahy v Evropě, nejnebezpečnější bude situace v oblasti severní Jadranu a severní Itálie

Zdroj: meteoalarm.eu

Na pozoru se však budete muset mít i v České republice. Zvlněná studená fronta začne do České republiky přinášet první bouřky v odpoledních hodinách a podle posledních předpokladů se mohou silné bouřky vyskytnout téměř kdekoliv. Pozor by jste si měli dát zejména na kroupy, silný vítr a samozřejmě na přívalové srážky.

Podle českého modelu Aladin by se první bouřky měly vytvářet na Vysočině a večer by se nejsilnější bouřky měly vyskytovat na Moravě a ve východních Čechách. Na Moravě zatím však fouká silný jižní až jihovýchodní vítr, který bouřkám nepřeje, večer by měl tento vítr slábnout.

V Čechách se ráno na hodně místech vyskytovala nízká a střední oblačnost, která se v tuto chvílí rozpouští, teploty jsou tam však stále ještě nižší.

Během druhé poloviny noci a během zítřejšího dne se v Čechách bude vyskytovat trvalejší déšť, který může být lokálně zesílen bouřkovou aktivitou.

Autor: TD

frame-scrollup