Velmi silné bouřky 31. 5. 2016

Velmi silné bouřky 31. 5. 2016
01.06.2016
Silné bouřky budou na denním pořádku pravděpodobně až do soboty, na jihu našeho území možná až do neděle. Říci, kde spadne nejvíce srážek je však doslova loterií.

A zase ty bouřky. Posledních několik dnů je na bouřkové počasí opravdu štědré. Velmi vlhké a teplé počasí je živnou půdou pro silné bouřky, které se každý den pravidelně tvoří mezi 12. až 19. hodinou odpolední. Pak většinou začínají slábnout a během noci se vyjasňuje. Na některých místech, kde v bouřce spadne hodně vody, se může přechodně ráno vytvořit mlha a celý kolotoč se znovu opakuje.

Tak tomu bylo i poslední květnový den tohoto roku. Na některých místech na tento den dlouho nezapomenou.

Kopřivnice

V odpoledních hodinách se na jižních svazích Beskyd vytvořilo bouřkové jádro, které postupovalo dále k severovýchodu, ale jakmile se dostalo do nížiny, tak se zastavilo a zůstalo na jednom místě poměrně dlouhou dobu. Během jedné hodiny spadlo v oblasti Kopřivnice kolem 50 mm srážek, což způsobilo bleskové povodně z kanalizace a ze spadlé vody. Přechodně se zvýšil i průtok okolních říček a potoků.

Povodně v Kopřivnici

Obr. 1 Zatopené ulice v Kopřivnici 31. 5. 2016

Zdroj: Kiss Morava

Praha

Západně od Prahy se vytvořil v průběhu odpoledních hodin výrazný pás bouřek, které postupovaly dále k severozápadu. Na těchto bouřkách se vyskytovaly kroupy a vydatný déšť. Na některých místech v Praze spadlo během jedné hodiny až 30 mm, což pochopitelně zkomplikovalo dopravu. Na několik hodin musely být uzavřeny některé tunely.

Průtrž mračen v Praze

Obr. 2 Bouřka proměnila silnici na Andělu v koupaliště

Zdroj: Marek Pros (idnes.cz)

Krnov

Absolutně nejsilnější bouřka se vyskytla v okrese Krnov. Během jedné hodiny spadlo až 120 mm srážek za jednu hodinu, což je opravdu velmi extrémní hydrologický údaj! Obrovské štěstí je, že tato voda spadla v této oblasti, protože, kdyby takové množství spadlo v nějakém údolí, tak by to byla velká katastrofa. Naštěstí spadlá voda na rovině nemá gravitační sílu, takže se postupně rozlévá do okolí a nepůsobí takové škody.

Suma srážek spadnutých v Krnově činila podle dat ČHMÚ 119 mm

Obr. 2 Spadlé srážky z automatických stanic

Zdroj: chmi.cz

Silné bouřky budou na denním pořádku pravděpodobně až do soboty, na jihu našeho území možná až do neděle. Říci, kde spadne nejvíce srážek je však doslova loterií.

Autor: TD

frame-scrollup