Včera se v ČR blýskalo

Včera se v ČR blýskalo
21.11.2017
Včerejší bouřky nám tak daly příležitost k tomu, abychom se poohlédli za letošní bouřkovou sezónou, která byla výjimečná.

Listopad je měsíc, kdy je nejmenší pravděpodobnost, aby se vytvořila bouřka. A přece. Poměrně v tichosti jsme na podružné studené frontě, která přecházela z neděle na pondělí zaznamenali bleskovou aktivitu. Nejednalo se jeden či o dva blesky, ale hned o několik zaznamenaných blesků. Detektor blesků zaznamenal 45 bleskových výbojů, což je poměrné vysoké číslo. Už jen proto, že se jednalo o noční hodiny. Blesková aktivita byla zaznamenána v pásu od východních Čech až po střední Moravu.

Výskyt blesků na Moravě 20. listpadu 2017

Obr. 1 Bouřky 20. 11. 2017

Zdroj: blesky.bourky.cz

Včerejší bouřky nám tak daly příležitost k tomu, abychom se poohlédli za letošní bouřkovou sezónou, která byla výjimečná.

V průměru se v České republice vyskytlo 30 bouřkových dnů, s tím, že nejvíce jich bylo zaznamenáno v Polabí, na Šumavě a v Jeseníkách, kde to bylo až 40 bouřkových dnů. Naopak nejméně bouřkových dnů se vyskytlo v oblasti Brna a také západně od Prahy, kde bylo kolem 20 bouřkových dnů.

Počet dnů s bouřkami

Obr. 1 Počet bouřkových dnů v roce 2017

Zdroj: blesky.bourky.cz

Silných bouřek bylo nejvíce na Vysočině a také na samotném východě České republiky, v oblasti Třince, kde bylo zaznamenáno až 10 silných bouřkových dnů. Zde prošlo i silné tornádo.

Nejvíce bouřkových dnů zaznamenal červenec, který přinesl zhruba 10 bouřkových dnů, což znamená, že statisticky každý třetí den byla bouřka.

Letošní bouřková sezóna přinesla velké množství supercelárních bouří. Na konkrétní číslo si však ještě musíme počkat. Je však pravděpodobné, že nebude překonán rekordní rok 2016, kdy bylo evidováno neuvěřitelných 37 supercelárních bouří.

Co je však zcela jistě překonáno, jsou počty derechos. Těch bylo v letošním roce neoficiálně sedm a tyto derecha napáchala obrovské škody na majetku či lesním porostu.

Letošní rok se vyznačoval četnými frontálními systémy, které jednotlivě postupovaly přes střední Evropu poměrně svižně na východ.

 

Autor: TD

 

 

frame-scrollup