V Čechách silné bouřky, Morava daleko za očekáváním

V Čechách silné bouřky, Morava daleko za očekáváním
07.06.2017
Jistě se ptáte co se včera stalo, když všichni upozorňovali na velmi silné bouřky na Moravě a skoro nic nebylo.

V Čechách se včera vyskytly silné bouřky, které se vyznačovaly přívalovými srážkami, krupobitím a nárazovým větrem. Nejhorší situace byla v okrese Rychnov nad Kněžnou, Chrudim a Jičín, kde hasiči vyjížděli zejména k zatopeným sklepům. Nijak velké škody však bouřky nenapáchaly. Za očekáváním však zůstaly bouřky na Moravě, kde měly být nejsilnější, ale vyskytovaly se jen místy a většinou ve slabé podobě.

Jistě se ptáte co se včera stalo, když všichni upozorňovali na velmi silné bouřky na Moravě a skoro nic nebylo. Meteorologické modely naznačovaly, že by právě na Moravě mohla být situace nejhorší, ale zapomnělo se na pár faktorů, které nakonec byly klíčové.

Už v průběhu odpoledne na Moravě foukal silný vítr, v nárazech až k 15 m/s. Sondážka z Prostějova byla pozitivní, protože prostředí bylo velmi labilní (bylo hodně energie), jenže. Odpolední bouřky, které se začaly tvořit na střední a jižní Moravě okamžitě slábly. Příkladem by mohla být velmi nadějná buňka, která se vytvořila kolem 15.hodiny východně od Brna, měla zajímavou rotaci, ale do půl hodiny se velmi rychle rozpadla. Spodní základna Cb totiž neměla dostatečný klid a silný přízemní vítr působil rušivě.. Naopak se bouřkám dařilo v Jeseníkách či na západní Moravě, kde byl vítr viditelně slabší.

Množství srážek a bouřek nad území ČR a SK

Autor: Mapa silných bouřek během 6. 6. 2017

Zdroj: blesky.bourky.cz

Druhá část bouřkové situace se měla vázat na samotnou studenou frontou. Ještě těsně před ní se začaly na střední, jižní a severní Moravě vytvářet bouřky, které ovšem také velmi rychle slábly. Stabilní bouřky se vyskytovaly až v Polsku. Po setmění bouřky od západu velmi rychle ztratily labilitu a na Moravě téměř nepršelo. Jediný projev fronty byla změna směru větru a nárazy většinou kolem 18 až 19 m/s.

Zde byl největší problém v tom, že chyběla západní složka, která by pohyb bouřek směřovala více na východ. Vše se odehrávalo od jihu na sever. I přesto, že Vídeň měla lepší podmínky, než Prostějov, tak se ani v této oblasti žádné bouřky nevyskytovaly. Více bouřek se pak vyskytovala dál na východě, především v Maďarsku a na Slovensku.

Autor: TD

frame-scrollup