Tromba u letiště

Tromba u letiště
10.07.2017
Vše začalo krátce po desáté hodině dopolední, kdy se ve východní části Jeseníku a v Oderských Vrchách vytvořila buňka, která směřovala dále k jihovýchodu.

Ve střední Evropě se nachází teplotní rozhraní, které odděluje teplý vzduch na jihovýchodě a chladný vzduch na severozápadě. Zároveň se nad střední Evropou již dlouho udržuje výrazná dynamika, která je vyjádřena střihem větru. Ten se v posledních dnech pohyboval kolem 15 m/s, místy to byly i vyšší hodnoty. O pátečních bouřkách jsme vás již informovali, ale v sobotu situace pokračovala a i tento den přinesl zajímavé situace, zejména v severní a v severovýchodní polovině našeho území.

Zajímavostí tohoto dne bylo to, že nejsilnější bouřky se objevily už v dopoledních hodinách a ne v odpoledních či večerních, jak je pravidlem. My se dnes podíváme na bouřku, která byla pravděpodobně supercelou, vyskytoval se na ní wallcloud a dokonce se pod ní vyskytla tromba. Největší zajímavostí je však to, že šel tento jev přímo přes letiště.

Vše začalo krátce po desáté hodině dopolední, kdy se ve východní části Jeseníků a v Oderských Vrchách vytvořila buňka, která směřovala dále k jihovýchodu. Během několika minut se v této bouřce vyskytovaly kroupy. To nejzajímavější se však odehrávalo v zádní části této bouřky. Zadní část totiž začala rotovat a vychylovat se k jihu.

Nad Studénkou se začal vytvářet rotující mrak a na radaru začala vznikat nová buňka. Tato bouřka byla velmi dobře pozorována z letiště Ostrava – Mošnov, kam si to bouřka namířila. Ještě před tím však stihlo přistát letadlo společnosti Travel Servis, které tak dokreslilo atmosféru na letišti.

Letadlo na letišti v Mošnově

Obr. 1 Wallcloud zhruba nad Studénkou a přistávající letadlo

Bouřka nad letištěm v Mošnově

Obr. 2 Oblačnost vypadala opravdu hrozivě

Za krátkou chvíli se přes letiště přehnal silný déšť, kdy během pár minut spadlo zhruba 8 mm srážek. Bouřka se dál hnala na Příbor a Kopřivnici a stoupala po Beskydech do vyšších nadmořských výšek.

Bouřka nad železniční tratí

Obr. 3 Tromba nad letištěm

Zdroj: Petr Škárka

Později vyšlo najevo, že se v této bouřce vyskytla i tromba, tedy oblačný vír, který se však nedotknul země. To bylo štěstí, protože jinak by se jednalo o tornádo, které by mohlo v oblasti letiště napáchat velké škody. Nakonec se maximální náraz větru zastavil na 13 m/s, což je naprosto běžná rychlost větru při bouřce.  

Autor: TD

frame-scrollup