Tornádo nad Hamburkem

Tornádo nad Hamburkem
08.06.2016
Ačkoliv si toto tornádo pravděpodobně nevyžádalo žádný lidský život, tak od minulého týdne díky nepříznivému počasí zemřelo v Německu už 11 lidí.

Situace se v západní Evropě začala o víkendu výrazně zlepšovat a vypadalo to, že od extrémních jevů bude mít Evropa nějakou dobu klid. Proti této myšlence však byla studená fronta, která ve večerních hodinách začala přecházet západní Německo.  Na studené frontě se začaly včera odpoledne opět tvořit bouřky a místy byly i velmi silné.  Nejsilnější bouře prošla Hamburkem, kde bouře vyprodukovala dokonce tornádo.

Euroradar ukazuje rozsáhlé srážky a bouřky na severozápadě Evropy

Obr. 1 Radar nad Evropou s bouří nad Hamburkem

Zdroj: chmi.cz

Tornádo bylo nad městem pozorováno cca pět minut a bylo to kolem 16:30 UTC. Tornádo poničilo desítky střech, stromy padaly na zaparkovaná auta a dokonce je poničena i statika některých budov. Město vyhlásilo stav nouze.  Dvě výškové budovy jsou natolik poškozeny, že jim hrozí zřícení.

Větrný vír zachycený na obloze za Kauflandem

Obr. 2 Tornádo nad městem Hamburk

Zdroj:ndr.de

Město povolalo během této noci do terénu přes 1000 hasičů, kteří se do města sjeli z dalekého okolí.  Během jedné minuty, těsně po ničení tornáda, bylo evidováno 400 pokusů o tísňové volání.

Poškozená střecha po silném větru

Obr. 3 Poničena střecha a popadané stromy

Zdroj:ndr.de

Společně s tornádem se v bouřce vyskytovalo i krupobití, kdy kroupy měly velikost kolem 2 cm.

Bouřky zasáhly i Dolní Sasko, hodně měst bylo v této oblasti pod vodou. Tornádo se nad Hamburkem prohnalo pravděpodobně o síle F2. Rychlost větru v takovém tornádu dosahuje 50 až 70 m/s, tedy 180 až 250 km/h.

Trosky po silném větru

Obr. 4 Trosky odpovídají síle tornáda F2

Zdroj: ndr.de

Na území Evropy jsou takto silné tornáda sice výjimečné, ale každý rok se jich několik desítek vyskytne. Ne vždy však zasáhne takto urbanizované území, jakým Hamburk je.

Video, které zachycuje tornádo přímo nad městem, můžete vidě na tomto odkazu

https://www.youtube.com/watch?v=REHyp4sStMs

Ačkoliv si toto tornádo pravděpodobně nevyžádalo žádný lidský život, tak od minulého týdne díky nepříznivému počasí zemřelo v Německu už 11 lidí.

Zdroj: Zahraniční mediální portály a eswd.com

Autor: TD

frame-scrollup