Supercely v ČR a tornádo u Vídně

Supercely v ČR a tornádo u Vídně
11.07.2017
Do střední Evropy totiž pronikl velmi teplý tropický a vlhký vzduch od jihu.

Poslední týden je ve střední Evropě opravdu velmi dynamický a bouřkově poměrně nebezpečný. Ani se nestihly rozebrat víkendové bouřkové situace a už se musíme zabývat dalšími bouřkami, které včera zasáhly zejména Moravu a Vysočinu. Nejsilnější bouře z celé Evropy byla ve Vídni, kde se vyskytlo poměrně silné tornádo.

Do střední Evropy totiž pronikl velmi teplý tropický a vlhký vzduch od jihu, rosné body se pohybovaly kolem 18 až 19 °C, takže panovalo opravdu velké dusno. Advekce mířila více na východ,i proto se ve východní polovině našeho území vytvářely četnější bouřky.

Přímo přes Vídeň se přehnala velmi silná bouře, jednalo se opět o supercelu a navíc byla doplněna tornádem, které mělo sílu minimálně F1. Na webu se objevilo hned několik videí, tohoto velmi nebezpečného jevu. V odkazu se můžete podívat na video, jehož pořízení bylo extrémně riskantní. Autor videa porušuje hned několik pravidel bezpečného sledování bouřky.

Tornádo u Vídně

https://www.youtube.com/watch?v=HWGE0Kggl_o

 

V České republice nebyla situace tak dramatická, ale i zde se vyskytlo hned několik supercel a některé dokonce těsně u sebe. Z České republiky nejhůře dopadl okres Prostějov, kde za tři hodiny spadlo 70 mm srážek. Bylo zatopeno několik sklepů, v níže položených místech se vytvářely laguny, takže hasiči měly opravdu rušný večer.

 

Zaplavené náměstí až po sochu a fotící se lidé

Obr. 1 V Prostějově byla situace nejhorší

Zdroj: vecernikpv.cz

Supercelářní bouře 10. července 2017 nad územím České republiky

Obr. 2 Mapa možných supercel

Zdroj: chmi.cz

Bouřky se pak v pozdních večerních hodinách vyskytovaly zejména na hranicí se Slovenskem, kde jsme je mohli zaregistrovat i dnes ráno. Další bouřky se vyskytují i přes den, ale jsou již výrazně slabší.

Od bouřek si odpočineme od čtvrtku, kdy se za studenou frontou, která bude přecházet zítra přes střední Evropou, prosadí chladný vzduch od severozápadu.

Autor: TD

frame-scrollup