Supercely v Čechách 16. 6. 2016

Supercely v Čechách 16. 6. 2016
22.06.2016
Bouřková situace byla zejména v Čechách, kde byly podmínky pro bouřky opravdu výborné.

Minulý týden jsme vás dlouho dopředu upozorňovali na bouřkovou situaci, která měla nastat 16. 6. 2016. Situaci bychom mohli rozdělit na počasí bouřkové a na počasí větrné.

Bouřková situace byla zejména v Čechách, kde byly podmínky pro bouřky opravdu výborné. Bouřky měly dostatek energie, dostatek vlhkosti a dostatek podpory. To jsou tři základní pilíře pro dobře organizované bouřky. Nebyly to však jen tak ledajaké bouřky. Jednalo se o supercely, které produkují často velké kroupy, nárazy větru a může dokonce vzniknout i tornádo. Podmínky v Čechách byly podobné, jako při bouřích v USA a bylo to znát. Během jednoho odpoledne se na velmi malé ploše vyskytlo 10 supercel! Jen pro představu ročně se v České republice objeví průměrně 8 až 9 supercelárních bouří, takže 10 supercel za jeden den je opravdu extrémní číslo.

Výskyt supercel a jejich dráhy nad územím Čech

Obr 1. Mapa supercelárních bouří dne 16. 6. 2016

Zdroj: bourky.com

Supercela v Čechách při přechodu bouře

Obr 2. Klasická struktura supercely, tentokrát i na území České republiky

Zdroj: chmi.cz

Ačkoliv v Čechách řádily silné bouře, tak nad Moravou se objevilo jen pár bleskových výbojů ve večerních hodinách a to bylo vše. V noci přešly přes Moravu slabé dešťové přeháňky, které pouze naštvaly řidiče vozidel, protože s dešťovou vodou se snesl na zemský povrch i písek ze Středomoří a Sahary.

Mnohem větší problém však přišel na Moravu a to zejména do Olomouckého a Moravskoslezského kraje v dopoledních hodinách druhého dne. Právě v dopoledních hodinách totiž přes toto území začala přecházet studená fronta. Ta se však neprojevila silnými bouřkami, ale velmi silným větrem. Ten lámal větve, vyvracel stromy a někde dokonce ničil střechy domů. Několik lidí bylo dokonce zraněno. Hasiči celý den zasahovali u několika desítek případů. Největší škody byly zaznamenány v okrese Frýdek – Místek.

V dalších dnech se extrémní počasí postupně přesunovalo na východ přes Polsko, Ukrajinu až do Ruska. Silné bouřky se dokonce vyskytly i ve Finsku.

Další výraznější bouřkovou situaci můžeme očekávat v České republice během víkendu, kdy přes naše území bude postupovat zvlněná studená fronta. Vzhledem k extrémně vysokým teplotám před frontou budou hlavním rizikem velké kroupy a přívalové srážky.

 Autor: TD

frame-scrollup