Souhrn včerejších bouřek

Souhrn včerejších bouřek
08.07.2017
Včera jsme zažili na území České republiky několik různě silných bouřek, které za sebou zanechaly mnoho škod. Pojďme se podívat co všechno bouřky napáchaly.

Pro včerejší den byla v platnosti předpovědní výstražná informace před bouřkami, která byla vyhlášena od 14:00 do 23:00. Český hydrometeorologický ústav uvedl: „V pátek se budou v odpoledních a večerních hodinách ojediněle vytvářet silné bouřky doprovázené nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), kroupami a přívalovými srážkami kolem 30 mm.“ Silné bouřky nakonec způsobily na našem území mnoho škod, především pak v Čechách. Na Moravu se bouřky dostávaly pozvolna a s nižší intenzitou.

Jako první se bouřky objevily na severu Čech. Bouře na Liberecku přinesly s sebou i kroupy, které mnohdy dosahovaly rozměrů tří až čtyř centimetrů. Na Frýdlantsku krupobití zanechalo milionové škody, jak na polních plodinách, tak i na zemědělské technice. „Poškozené máme porosty ječmene jarního i ozimého, který jsme chtěli začít sklízet, ovsa, jarní a ozimé pšenice,“ uvedl ekonom podniku. Zasaženo bude asi 40 % osevní plochy. Srážkové úhrny v blízkých Jizerských horách nakonec atakovaly hodnoty okolo 20 mm. Nejvíce, ale napršelo v okrese Žďár nad Sázavou, kde stanice Kadov hlásila úhrn 49 mm. V Novém Městě na Moravě pak za sebou zanechala bouřka 43 mm srážek. Naštěstí i přes vydatné pršení nedosáhly hladiny řek kulminace. Kroupy se pak objevily i na Královéhradecku, kde místní zahrádkáři sčítají škody.

Velké kroupy na Frýdlantsku
Zdroj: Denik.cz

Popadané stromy zůstaly ležet po průchodu bouře na Blanensku. Nezřídka došlo i k přehrazení komunikací spadlými kmeny. V nedalekém Ostrově u Macochy bylo nutné odčerpat vodu ze zatopeného sklepa.

Včera se také objevila informace, že si letošní bouřky vyžádaly první oběť. Je jí žena z Prahy, kterou minulou středu zasáhl blesk. Ta svým zraněním nakonec v pátek podlehla ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Autor: SG

Kroupy ve Višňové:

Video

frame-scrollup