Silné bouřky v jihozápadních Čechách

Silné bouřky v jihozápadních Čechách
29.05.2018
Nejvíce srážek za 24 hodin spadlo 24. 5. 2018 ve Strašicích, kde bylo zaznamenáno téměř 100 mm srážek.

V minulem týdnu se v nevýrazném tlakovém poli vyskytovaly nad Českou republikou poměrně silné bouřky. Ty však měly velmi lokální charakter, takže na některých místech se bouřky nevyskytly skoro vůbec. Nejhorší situace byla v jihozápadních a středních Čechách, kde spadlo i nejvíc srážek.

Nejvíce srážek za 24 hodin spadlo 24. 5. 2018 ve Strašicích, kde bylo zaznamenáno téměř 100 mm srážek. Konkrétně se zde úhrn na srážkoměru zastavil na čísle 96,8 mm.  O něco méně měl Klínovec. Tato horská stanice v severozápadních Čechách naměřila 71,6 mm.

Mnoho stanic naměřilo kolem 60 mm.  Zejména v jihozápadních Čechách se tak jednalo o poměrně velkou plochu, takže na tyto srážky začaly reagovat i vodní toky.  Přechodně se dostaly na první stupeň pohotovostní aktivity, ale po skončení srážek velmi rychle klesaly. Větší problém však bouřky způsobily ve městech a vesnicích, kde kanalizace nestíhala odvádět vodu. Tvořily se velké laguny a místy voda do obydlených míst vtrhla z polí.

Obr. V Obecnici vzala velká voda i most

Zdroj: ceskatelevize.cz

Podle hydrologů mohla být situace ještě horší, protože srážky spadly v krátkém časovém intervalu. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě panuje velké sucho, tak vodní toky nejsou nasyceny a bez problému spadlou vodu odvedly pryč. Na druhou stranu na některých místech je sucho tak velké, že půda spíše připomíná beton, takže tam, kde ještě nejsou na polích obiloviny, může velmi snadno dojít k vyplavení svrchní půdy a vzniká tak bahnotok, který se v nejhorším případě dostane lidem do sklepů. V takovém případě nemusí být v okolí žádná řeka ani potok a stejně jsou lidé vyplaveni.  Voda se totiž nedostává do spodních pater půdy a jednoduše odtéká po spádnici dolů.

Tyto bouřky se však budou vyskytovat i v dalších dnech, protože se stále budeme nacházet v tropické nestabilní hmotě. Bouřky budou sice místní, ale o to nebezpečnější.

Autor: TD

frame-scrollup