Silné bouřky v Chorvatsku a v Itálii

Silné bouřky v Chorvatsku a v Itálii
08.08.2016
Další rozmary počasí se v Chorvatsku a v Itálii mohou vyskytnout od středy do pátku, kdy přes tuto oblast bude přecházet studená fronta.

V Chorvatsku a v Itálii byly o víkendu zaznamenány velmi silné bouřky, které komplikovaly dovolenou turistům. Silné bouře omezily dokonce i dopravu na hlavní dálniční tepně v Chorvatsku ze Zagrebu k moři.

Většinou se nad Jaderským mořem nachází oblast vyššího tlaku vzduchu, který zajišťuje stabilní a velmi teplé počasí. To se však v předchozích dnech přechodně změnilo a nad moře dorazila tlaková níže. To v tuto roční dobu nikdy nic dobrého. Tlaková níže se roztočila a vířila kolem sebe četné bouřky, které zasáhly pobřeží Itálie a Chorvatska. V Chorvatsku bouřky dorazily až do vnitrozemí a zasažena byla i Černá Hora nebo Makedonie.

Výrazný shelf cloud nad městem

Obr. 1 Silná bouře nad městem Ancona v Itálii

Zdroj: Severe weather

V Rijece nebo ve Splitu, tedy na pobřeží Chorvatska se ze soboty na neděli vyskytl náraz větru o rychlost 90 km /h. Nejvíce srážek v Chorvatsku spadlo v Ogulinu, kde bylo naměřeno 67 mm. Ogulin se nachází právě kousek od dálnice A1, která vede na pobřeží Chorvatska.

Blesky u pobřeží

Obr. 2 Blesky blízko ostrovu Pag v Chorvatsku

Zdroj: Severe weather

V Itálii spadlo nejvíce srážek v Avianu, kde naměřili v bouřce 50 mm srážek. V Benátkách to bylo například kolem 20 mm.

Bouřky se projevily i na maximálních teplotách. Téměř v celém Chorvatsku se v sobotu ochladilo na hodnoty mezi 23 až 28 °C, jen v Dubrovníku to bylo přes 30 °C. Poměrně chladno bylo i v neděli, kdy se maximální teploty vyskytovaly mezi 24 až 29 °C.

Bouřka nad Chorvatskem

Obr. 3 Blesk u ostrava Krk v Chorvatsku

Zdroj: Severe weather

Dnes se však již oblačnost v celém Středomoří rozpustila a teploty se pohybují mezi 30 až 35 °C. Další rozmary počasí se v Chorvatsku a v Itálii mohou vyskytnout od středy do pátku, kdy přes tuto oblast bude přecházet studená fronta. Maximální teploty by v severním Středomořím měli dokonce pohybovat přechoděn jen kolem 22 °C.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup