Silné bouřky 31. 7. 2016

Silné bouřky 31. 7. 2016
02.08.2016
Během jednoho dne bylo v České republice a v jeho okolí zaznamenáno přes 150 000 blesků

Již v sobotu 30. června jsme vás informovali o tom, že zejména východní polovinu České republiky zasáhnou silné bouřky.

V nočních hodinách začala studená fronta ovlivňovat zejména počasí v Čechách. Vyskytly se noční a ranní bouřky, které se dostaly v dopoledních hodinách až do východních Čech a lokálně dokonce i do Jeseníků.

Těsně po poledni začala výrazná bouřková činnost nad Vysočinou a ta se přesouvala k severovýchodu. Během asi dvou hodin se vytvořila linie bouřek, která přešla celý Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Přicházející bouře nad venkovskou zástavbou

Obr. 1 Shelf cloud nad Svatým Kopečkem u Olomouce

Další linie bouřek se pak vytvořila v Jihomoravském a Zlínském kraji a pomalu postupovala k severovýchodu.  V bouřkách se vyskytovaly kroupy, přívalový déšť a silný nárazovitý vítr. Na některých místech spadlo během krátké chvíle opravdu velké množství srážek. Nejvíce srážek za 24 hodin spadlo ve Starých Hutích (okr. Uherské Hradiště), kde automatická meteorologická stanice naměřila 87 mm. Obecně můžeme říci, že ve Zlínském kraji spadlo hodně srážek. Výrazné bouřky zasáhly i Přerov, kde za jeden den napršelo 78 mm a byl tak překonán rekord spadlých srážek za 24 hodin.

V době od 15. hodiny do 19. hodiny bylo evidováno 300 výjezdů hasičů. Ty vyjížděli k popadaným větvím či stromům, jednou dokonce museli zasahovat u stržené střechy. Hlavním předmětem zásahů byly vytopené sklepy a zatopené ulice.

Výskyt bouřek a srážek na jihovýchodě území byl velmi značný

Obr. 2 Výjezdy hasičů na Moravě

Zdroj: chmi.cz

Na Lukovském potoku ve Zlínském kraji byl v jednu chvíli dokonce překonán 3. SPA. Ve večerních hodinách se nad Rakouskem vytvořil bouřkový komplex, který již nepřinášel přívalové srážky. I tak se na něm vyskytoval poměrně vydatný déšť, který celkem plošně zalil celou Moravu. Čechy se již v té době nacházely v chladnější vzduchové hmotě a místy se vyskytovaly přeháňky.

Průtrž mračen v Lipníku zaplavila silnice

Obr. 3 Vydatný déšť zaplavil i ulice v Lipníku nad Bečvou

Zdroj: prerovsky.denik.cz

Během jednoho dne bylo v České republice a v jeho okolí zaznamenáno přes 150 000 blesků. Největší hustota byla na pomezí České republiky a Slovenska.

Výskyt blesků za sezónu nad naším územím

Obr. 4 Sumace blesků v České republice a okolí

Zdroj: blitzortung.com

Autor: TD

frame-scrollup