Silné bouřky 23. až 25. 5. 2016

Silné bouřky 23. až 25. 5. 2016
25.05.2016
V neděli v Čechách a v pondělí zejména na Moravě se teploty v České republice dostaly na mnohých místech nad letních 25 °C a na některých místech dokonce teplota vystoupila i nad tropických 30 °C.

V posledních několika dnech začalo počasí v České republice pěkně divočit. Můžou za to bouřky, které se začaly tvořit na zvlněné studené frontě během pondělního odpoledne.

Kroupy a silný vítr 23. 5. 2016

V neděli v Čechách a v pondělí zejména na Moravě se teploty v České republice dostaly na mnohých místech nad letních 25 °C a na některých místech dokonce teplota vystoupila i nad tropických 30 °C. Zvlněná studená fronta však během pondělního dne přinesla do Čech velmi silné bouřky, které byly doprovázeny krupobitím, silným nárazovitým větrem a přívalovými srážkami. Kolem Litoměřic padaly kroupy o velikosti pingpongových míčků a ve středních Čechách ojediněle srážkové úhrny za hodinu překročily 60 mm.

Obrovské přívaly krup po extrémním krupobití

Obr. 1 Obrovské množství spadlých krup v Komárově

Zdroj: Technet.cz

Tornádo 24. 5. 2016

Další den se již bouřky vyskytovaly především ve východní polovině našeho území. Silná bouřka byla v Beskydech a u hranic s Polskem. Nejsilnější bouřka se však vyskytla v okrese Náchod, kde bylo zaznamenáno i tornádo, které napáchalo značné škody. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. V tuto chvíli probíhá vyšetřování případu a zjišťuje se, jak mohlo být tornádo silné.

Zničená stodola po následcích tornáda

Obr. 2 Zcela zničená budova po tornádu v Červené Hoře

Zdroj: L. Ronge

Tromba 25. 5. 2016

Nad střední Moravou se již od rána vyjasnilo a teploty velmi rychle letěly vzhůru. Nejdříve se bouřky začaly vyskytovat nad Přerovem, ale postupně naskakovaly i směrem na sever. Východně od Šternberka se odpoledne vytvořila tromba, která možná někde byla i tornádem. Chybí však přímé důkazy.

Předpověď počasí na nejbližší dny je pro tvorbu bouřek velmi příznivá. O víkendu by se mohlo jednat i o velmi silné bouřky, protože nad střední Evropu se dostane velmi teplý vzduch od jihu. Každý den je tedy šance na to, že se nějaké bouřky vyskytnou. Největší pravděpodobnost pro tvorbu bouřky bude v odpoledních hodinách.

frame-scrollup