Silné bouře v tropické vzduchové hmotě
Naše území se ocitlo v předchozích dnech na takovém meteorologickém bojišti. Na jedné straně studený vzduch z Atlantiku a na straně druhé tropická vzduchová hmota z Afriky a Středomoří. Původně to měla být jen jednodenní epizoda, kdy na Moravě teploty přechodně vystoupí k 30 °C a vzápětí se rychle od západu ochladí. Tropická hmota však měla zcela jiné úmysly a na Moravě zůstala tři dny. Během těchto dnů nastala opravdu zajímavá situace, kdy se na našem území objevily extrémní teplotní rozdíly. Zatímco v západních Čechách se teplota pohybovala kolem 18 °C, na Moravě teploty vystoupily až k 35 °C.
V tropické vzduchové hmotě se vytvořilo hned několik bouří.
První bouře přešla přes severozápadní Čechy.
Druhá bouře se vytvořila ze středy na čtvrtek a přešla přes Vysočinu a Moravu. Na bouřkovém komplexu se vyskytoval silný vítr, stanice Červená naměřila 30 m/s. Největší škody hlásil okres Olomouc, Vyškov, Opava a Ostrava. Ráno se lidé nemohli dostat do práce, protože nejezdily autobusy ani vlaky. Situace se stabilizovala až v průběhu odpoledne.
Obr. 1 Ranní bouře, páchala velké škody
Zdroj: chmi.cz
To se však v Rakousku vytvářela další bouře, která přešla zejména přes východní polovinu Moravy. Tato bouře opět přinesla silný vítr. Nejvíce postiženým okresem byl Přerov, kde bylo vyvráceno mnoho stromů. Bouře se přesunula dál na severovýchod.
V té době už z Rakouska postupoval další bouřkový systém, z kterého šel strach. Vždyť tato bouře se vytvořila až v severní Itálii a během pár hodin se dostala do střední Evropy. Bouře zasáhla celou Moravu, Vysočinu a východní Čechy. Největší škody tato bouře napáchala v v Jihomoravském kraji a v západních částech Zlínského kraje. Hasiči zasahovali u 800 případu a škody se likvidovaly celý páteční den.
Obr. 2 Noční bouře přešla přes polovinu našeho území
Zdroj: chmi.cz
Během pátečního dne se znovu tropická vzduchová hmota vrátila na naše území. V té době se vyskytovaly silné bouřky na Vysočině, v jižních a středních Čechách. Zde se jednalo především o vydatné srážky. Na některých místech spadlo až 50 mm srážek a přechodně se zvedly malé vodní toky.
V podvečerních hodinách se velmi silné bouřky vyskytly v severovýchodních Čechách. Bouřky se slily do jedné velké bouře, která pak postupovala přes Polsko dál k severu. Z této bouře vytekl studený vzduch a během několika desítek minut ochladil většinu Moravy, kde se teploty propadly z 32 °C pod 20 °C. To zachránilo Moravu od další bouřkové pohromy, protože večerní a noční bouřky byly na Moravě díky večernímu ochlazení už slabší.
Jednalo se zcela určitě o prozatímní vrchol bouřkové sezóny. Je pravděpodobné, že se v průběhu srpna ještě v nějakém článku k těmto bouřím vrátíme, protože v tuto chvíli se zkoumají škody. Zda se silné bouřky do České republiky ještě vrátí, není jisté. V tomto období jsou silné bouřky vázány už jen na velmi teplou a vlhkou vzduchovou hmotu.
Autor: TD