Silné bouře nad Českem

Silné bouře nad Českem
09.06.2018
Dnešní odpolední bouře zasáhly velmi významně naše hlavní město, kde aktivně zasahovaly především jednotky záchranného hasičského sboru. Nejvíce je zaměstnala voda v zatopených sklepech a zlámané stromy na cestách.

Nad Českou republikou se aktuálně nachází méně výrazné pole nižšího tlaku vzduchu, které tvoří dominantně teplý a vlhký vzduch. Tato tlaková níže zasahuje přes střední až k jižní Evropě a nad Českem vytváří četná bouřková oblaka. Bouřit se má ještě několik příštích dní.

Praha dnes bojovala s extrémními srážkami, které ve městě ochromily dopravu hned na několika místech. Dle meteorologických měření napadlo v některých částech více jak 40 mm srážek během pár desítek minut. Uzavřeny byl Zlíchovský a Brusický tunel. Místy stála také veřejná hromadná doprava. Hasiči museli zasahovat i v Anežském klášteře, kde stálo přes 35 cm vody. Celkově bylo ve hlavním městě zaznamenáno více než 50 výjezdů.

Bouře zasáhly i další oblasti republiky, především pak severní Čechy a severní Moravu. Na Šumpersku nebo v okolí Bruntálu byly nahlášeny srážkové úhrny přes 50 mm. V Libereckém kraji bylo oznámeno více než 30 výjezdů hasičů. Na několika místech padaly kroupy, které způsobily lokálně menší škody. Na první povodňový stupeň se dostaly některé stanice na Jizeře a Lužické Nise.

I zítra se objeví nad naším územím silné bouřky, které opět mohou působit velké komplikace. Obzvláště intenzivní bouřkovou činnost spojenou s přívalovými lijáky mohou především očekávat lidé žijící v krajích Karlovarském, Ústeckém a Libereckém. Opět se srážkové úhrny budou dostávat na 40 mm a výjimkou nebude ani krupobití.

frame-scrollup