Silné bouře na studené frontě 11. a 12. 6. 2018

Silné bouře na studené frontě 11. a 12. 6. 2018
13.06.2018
Další bouřkové situace můžeme očekávat v průběhu víkendu, kdy se k nám přechodně vrátí teplá vzduchová hmota.

Po velmi teplém víkendu, kdy se maximální teploty dostávaly až ke 30 °C nás již během pondělního dne začala ovlivňovat studená fronta od západu. Během odpoledních hodin se v jižních Čechách objevily dvě silné bouřky, které splňovaly podmínky pro supercely. Meteorologové teď tyto bouřky zkoumají a vyhodnocují.

Obr. 1 Dvě velmi silné bouře v jižních Čechách v pondělí odpoledne

Zdroj: chmi.cz

Ve večerních hodinách se z Bavorska začala nasunovat mohutná bouřková oblačnost, která postupovala dále k severovýchodu. To už se jednalo o samotnou studenou frontu. Na této studené frontě se vyskytovaly i kroupy, jejich velikost ojediněle dosahovala i kolem 5 cm. Estofex pro jižní Čechy vydal výstrahu druhého stupně a zcela oprávněně. Během večera bouřky rychle postupovaly do středních Čech. Bouřky se v podstatě slily do jedné velké bouře, ve zkratce MCS. (Jedná se o bouřkový systém, který přináší vydatné srážky a poměrně četnou bleskovou aktivitu.)

Obr. 2 MSC, tedy bouřkový systém zasáhl v podstatě celé Čechy

Zdroj: chmi.cz

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu čekali, že silné bouře zasáhnou zejména Čechy, ale v průběhu noci se nad Vysočinou začala dělat linie bouřek, která velmi rychle postupovala od západu na východ a prošla přes celou Moravu. V podstatě se jednalo o SQL. Na této linii se vyskytoval silný vítr, přívalový déšť a místy dokonce i kroupy, ačkoliv se jednalo už o ranní hodiny. Na východ Moravy došla tato SQL už za světla. Vše bylo doprovázeno četnou bleskovou aktivitou, nebe bylo v jednom ohni. Bouřky na Moravě modely nepředpokládaly, protože se čekalo, že Morava a východní Čechy budou již bez energie. Opak byl však pravdou, jak naznačuje sondážní měření z Prostějova, kolem druhé hodiny ranní. Hodnoty CAPE byly velmi vysoké.

Obr. 3 Radarový snímek nad Moravou s výraznou SQL

Zdroj: chmi.cz

Obr. 4 Sondážní měření z Prostějova

Zdroj: skywarn.cz

Celkově se nad Evropou tento den vyskytlo kolem 400 000 blesků a jednalo se o největší bouřkovou situaci tohoto roku roku nad střední Evropou. Po této studené frontě se v České republice výrazně ochladilo. Další bouřkové situace můžeme očekávat v průběhu víkendu, kdy se k nám přechodně vrátí teplá vzduchová hmota.

Autor: TD

frame-scrollup