Silná bouřka ve Slezsku 12. 5. 2017

Silná bouřka ve Slezsku 12. 5. 2017
15.05.2017
Bouřky se vyskytovaly v podstatě na většině území, ale jedna z bouřek se odlišovala od ostatních svou intenzitou.

V pátek 12. 5. 2017 se nad Českou republikou udržovala brázda nízkého tlaku vzduchu a zároveň jsme se nacházeli v relativně teplém vzduchu. To byl dobrý impulz pro bouřkovou činnost. Bouřky se vyskytovaly v podstatě na většině území, ale jedna z bouřek se odlišovala od ostatních svou intenzitou.

Krátce po poledni se severně od Jeseníků začaly tvořit bouřkové buňky, které však nijak rychle nepostupovaly a intenzita byla spíše slabší. S tím, jak se v okolí oteplovalo, bouřky sílily a daly se více do pohybu. V pozdních odpoledních hodinách se před Bruntálem vytvořilo bouřkové jádro, které bylo bleskově velmi aktivní a vyskytovaly s v něm i bouřky. Toto jádro postupovalo dále k východu až k jihovýchodu.

Silné bouřky v okolí Bruntálu

Obr. 1 Radarový snímek z bleskovou aktivitou z 12. 5. 2017 v 17:00

Zdroj: chmi.cz

Bouřka vyprodukovala hned několik blesků mrak – země, ale hlavně se zde vyskytovalo krupobití a přívalové srážky. Během několika okamžiků se v okolí obcích Deštné, Jakartovice a Heraltice proměnila pole ve vodní jezera a voda se po kopcích dala do pohybu.

Poslední zbytky po krupobití

Obr. 2 Kroupy místy dosahovaly i kolem 1,5 cm

Bouřka nad polem

Obr. 3 Bouřka vypadala hrozivě i z dálky

Byly zaplaveny komunikace, zahrady i některé domy. Voda přinesla s sebou z polí bahno na komunikace a kdo měl smůlu, tak i do zahrad nebo v krajních případech až do domů.

Zaplavená ulice po průtrži mračen na jaře

Obr. 4 Některé vesnice byly zatopeny přívalovou povodní

Zajímavostí této bouřky je to, že bouřky srážkově nebyly tak silné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dle interpolovaných snímků z radarů a srážkoměrných stanic, bylo zaznamenáno maximálně 20 mm. Proč tedy došlo k bleskovým povodním?

1. Srážky spadly během několika minut

2. Osivo na polích ještě nebylo vyklíčené, půda nebyla zpevněná

3. Půda ve Slezsku je po dubnových vydatných srážkách nasycena

4. Zatopená místa byla většinou v údolích

Bouřka pak zesílila ještě nad Ostravou, kde hasiči museli také několikrát zasahovat

Autor: TD

frame-scrollup